ihkato

Leczenie haluksów - o czym warto pamiętać?

Oceń ten wpis
przez w dniu 04-06-2019 o godzinie 08:41 (4244 Odsłon)
Haluksy to w większości przypadków problem, który dotyka kobiety chodzące w szpilkach lub zbyt ciasnym obuwiu. Oczywiście mogą być one również przyczyną uwarunkowań genetycznych. Należy pamiętać, że nie są one jedynie problemem estetycznym i jeśli nie będą leczono mogą doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Czytajcie dalej, by dowiedzieć się, jak rozpoznać haluksy, jak im zapobiegać i jak je leczyć, kiedy już się pojawią.

Haluksy – co to właściwie jest?
Haluksy to choroba zwyrodnieniowa stopy, która dotyka przede wszystkim osoby, zakładające często obuwie zbyt ciasne lub obuwie na zbyt dużym obcasie. Haluksy nazywane są również „koślawym paluchem”, co dość obrazowo opisuje wygląd tej deformacji. Polega ona bowiem na wygięciu dużego palca w kierunku pozostałych palców. Początkowo wydaje się, że jest to niegroźna zmiana, jednak taki układ nie pozwala na prawidłowe podparcie stopy i prowadzi do płaskostopia poprzecznego i pojawienia się groźnych wad postawy.

Dlaczego haluksy są chorobą, która dotyka przede wszystkim kobiety noszące buty na obcasie? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. W takim ustawieniu ciężar przeniesiony jest na przednią część stopy, co prowadzi dodatkowo do mocnego ściśnięcia palców. Konsekwencją tego jest bolesny stan zapalny. Również pozostałe palce ulegają deformacji, jeśli ucisk buty jest stale powtarzany.

Należy jednak również przyznać, że haluksy miewają genetyczne uwarunkowanie. Predyspozycje do ich powstania mają osoby z nieprawidłowym ułożeniem kości śródstopia. Haluksom sprzyja ponadto sytuacja, gdy jeden z palców jest ponadprzeciętnie dłuższy od pozostałych.

Prawidłowe rozpoznawanie halusków
We wczesnym stadium możemy zlekceważyć powstawanie halusków i będzie to wielkim błędem, ponieważ jest to etap, kiedy będzie mogli sobie z nimi z poradzić bez operacji ani noszenie ortez. Żeby rozpoznać haluksy musimy przyjrzeć się dużemu palcowi. Jeśli występuje na nim wyraźne wybrzuszenie, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z haluksem. Kolejnym symptomem jest podwijanie się dużego palca pod pozostałe palce i oczywiście ból. Warto również wspomnieć, że osoby, które mają haluksy częściej cierpią z powodu odcisków i mają problemy z chodzeniem.

Skuteczne sposoby na haluksy
Rozpoznałaś u siebie haluksy? Zacznij działać! Jeśli zauważyłaś na swojej stopie wspomniane wcześniej objawy możesz zacząć od zakupów specjalnych separatorów, które pomogą przywrócić prawidłową pozycję w twojego dużego palca. Dodatkowo warto się zaopatrzyć w specjalne plastry ochraniające haluksy, by podczas noszenia obuwia nie były one dodatkowe podrażniane. W przypadku nieco większych deformacji konieczny będzie zakup ortezy, która jest sztywniejsza.

Należy pamiętać, że powstaniu haluksa niemal zawsze towarzyszy stan zapalny. Warto więc zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oczywiście dodatkowo powinniśmy zmienić obuwie na bardziej wygodne, by nie deformować jeszcze bardziej naszej stopy. Jeśli nie zauważymy żadnej poprawy, to konieczna będzie wizyta u lekarza i operacja. W przypadku bardziej optymistycznym niezbędna będzie jedynie korekta torebki stawowej i ścięgien. Niestety, jeśli będziemy czekać zbyt długo, konieczna może się okazać również ingerencja w szkielet kostny stopy. Warto pamiętać, że operacja to nie koniec, ale dopiero początek. Konieczne będzie również przejście przez rehabilitację.
qDevil lubi to.
Kategorie
Nie przypisana