ihkato

Opieka nad leżącym seniorem - najczęstsze problemy

Oceń ten wpis
przez w dniu 29-09-2020 o godzinie 19:26 (4108 Odsłon)
Często zdarza się tak, że opiekunka podejmująca się pracy z seniorem trafia do domu, w którym jej podopieczny jest osobą leżącą. Seniorzy mają wiele przypadłości, które na te ostatnie lata życia potrafią niemal całkowicie ich unieruchomić i przykuć do łóżka. Jak radzić sobie w takich sytuacjach codziennych jak opieka nad seniorem leżącym, karmienie go lub mycie?

Udar i wylew u seniora

Jednymi z najczęstszych przyczyn, na skutek których senior zostaje przykuty do łóżka, jest oczywiście udar lub wylew. Udar wiąże się z niedokrwieniem mózgu zaś wylew to potoczna nazwa udaru krwotocznego, którego skutkiem jest właśnie wylew krwi do mózgu. W dalszej części tekstu będziemy używać zbiorczego terminu "udar" dla udaru oraz wylewu.

Przyczyn udaru może być wiele, najczęściej jest to choroba spotykająca osoby w bardzo podeszłym wieku oraz osoby źle odżywiające się, jedzące wiele tłustych i niezdrowych potraw. Bardzo możliwym jest, iż starsza osoba, która cierpi na otyłość, cukrzycę lub/i nadciśnienie tętnicze, dozna także udaru mózgu.

Osoba opiekująca się seniorem powinna umieć rozpoznawać objawy udaru mózgu i natychmiast na nie zareagować- tutaj liczą się dosłownie minuty. Do objawów tych należą: stopniowe drętwienie jednej strony ciała, nudności, gwałtowny ból głowy, omdlenie, niedowład mięśni twarzy, zaburzenia widzenia, brak koordynacji, zawroty głowy, problem z wysłowieniem się. Widząc te objawy opiekunka powinna natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

W zależności jak szybka była reakcja na pierwsze objawy udaru i jak sprawnie udzielono pomocy medycznej pacjentowi, może on zachować po udarze niemal całkowitą sprawność lub też może zostać na długie lata przykuty do łóżka. Osoba po udarze wymaga rehabilitacji, a także całodobowej opieki.

Jak opiekować się leżącym seniorem?

Osoba leżąca to spore wyzwanie dla opiekunki, która musi nad taką osobą czuwać całodobowo. Najważniejszym jest, by starać się zapewnić osobie leżącej dostateczny komfort życia na jaki pozwala jej stan, by zapewnić jej prywatność (najlepiej osobny, własny pokój), dbać o jej higienę, zapobiegać powstawaniu odleżyn i pielęgnować te, które już się pojawiły.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy opiekuna osoby starszej? Wejdź na https://nursecare24.pl/.

Osoba leżąca ma prawo do swojej intymności, najlepiej jest więc umieścić jej łózko w osobnym pokoju lub chociaż zasłonić je parawanem. Ważne jest, by osoba czuła się w swojej przestrzeni dobrze, by miała pod ręką ulubione książki czy przedmioty (jeśli jest w stanie ich używać), by mogła patrzeć na rodzinne pamiątki- np. w formie zdjęć.
Łóżko osoby leżącej powinno być łóżkiem medycznym wyposażonym w materac przeciwodleżynowy. Dobrze jest, by było ono jak najbardziej zaawansowane technologicznie i by pozwalało zmieniać pozycję osoby chorej, a przynajmniej umożliwić jej pozycję półsiedzącą i siedzącą.

Bardzo ważna jest higiena. Wykonujemy ją tylko sam na sam z chorym - bez krępującego udziału osób trzecich. Warto robić to o stałych porach, by senior miał swój rytm dnia. Dobrze jest używać kosmetyków przeznaczonych dla osób starszych i osób leżących, które mają tak opracowane formuły, by najlepiej zadbać o skórę osoby leżącej i w podeszłym wieku.
Kategorie
Nie przypisana

Komentarze

 1. Awatar ciara89
  Ogólnie rzecz biorąc opieka nad starszą osobą jest naprawdę wymagająca. Potrzeba tutaj sporo wytrwałości, cierpliwości, wiedzy. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest przykładowo dom seniora dolnośląskie Słowik https://www.rezydencja-senioralna.pl...noslaskie.html . W takim miejscu osoby starsze mają zapewnioną kompleksową opiekę, jakby nie było.
 2. Awatar FitMariusz
  hej a czy słyszeliście kiedyś o czymś takim jak legitymacja dla emeryta [url]https://zycieseniora.com[/url] ? polecam sobie poczytać w tym temacie, może wam się przydać kiedyś
 3. Awatar szako
  A może częściowo to monitoring może rozwiązać sprawę? Zerknijcie na to - https://www.eltrox.pl/monitoring.html W zasadzie diametralne odmienienie sytuacji nie wymaga cudów. Wystarczy dobry sprzęt, podgląd, opcja przekazu głosu i można to uporządkować. Nie wszystko da się zrobić na odległość, ale wiele rzeczywiście tak.
  Edytowany 30-08-2023 o 08:40 przez szako