ihkato

Chiński alfabet z tłumaczeniem na polski

Oceń ten wpis
przez w dniu 29-09-2020 o godzinie 19:39 (3451 Odsłon)
Nie dziwi nas, że interesujesz się językiem chińskim. Dlaczego? Przecież to drugi najczęściej używany język na naszej planecie. Dane Ethnologue z 2020 roku pokazują, że chińskim mandaryńskim posługuje się 1,120 mld ludzi na świecie! Także w sieci to drugi najbardziej potężny język. Według wyliczeń Internet World Stats w sieci jest prawie 889 milionów użytkowników tego języka. Jeżeli lubisz naukę języków obcych, szukasz odbiorców dla swoich produktów czy usług lub jesteś jednym z tych ludzi, którzy chcą dzielić się z innymi swoją wiedzą; chiński to świetny kierunek. Chcesz wykorzystać potencjał chińskiego? Marzysz nauczyć się tego języka obcego? Pragniesz poznać pismo chińskie? Nawet jeśli chiński alfabet z tłumaczeniem na polski jest dla Ciebie w tym momencie czarną magią, warto go poznać. W końcu rozwój to najlepsza inwestycja, jaką możesz zrobić. Gotowy na dawkę wiedzy? Zaczynamy!

Język Chiński

Interesuje Cię język chiński? Chcesz się go nauczyć? A może to Twój klucz do zwiększenia zasięgów? Niezależnie od tego, kim jesteś i w jakim celu potrzebny jest Ci ten język, wiedź, że mówi nim znacząca część świata. Jak czytamy na https://zapytajtlumacza.pl/ używany jest on nie tylko w Chinach, ale i na Tajwanie, w Makau czy w Hong Kongu. Posługują się nim również mieszkańcy obu Korei, Wietnamu, Singapuru, Filipin czy Kambodży. Obecnie chiński jest drugim najczęściej używanym językiem na naszej planecie z łączną liczbą użytkowników szacowaną na 1,120 mld ludzi. Do tego to jeden z najbardziej liczących się języków w sieci. Jak już wcześniej zdążyliśmy Ci wspomnieć, jest ich tam aż 889 milionów.

Oczywiście język chiński to język, który pozwoli Ci porozumieć się z Chińczykami. Jak powiedział Nelson Mandela; „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca". Wart wziąć sobie te słowa do serca. Szczególnie jeśli Twoim celem są studia lub praca w Chinach.

Język chiński czy mandaryński?

To w końcu język chiński czy mandaryński? A może języki chińskie? Standardowy język mandaryński znany także jako standardowy język chiński to oficjalny język Chin. Musisz wiedzieć, że chiński to tak naprawdę grupa spokrewnionych języków, które należą do grupy języków chińsko-tybetańskich. W praktyce wygląda to tak, że ich zapis jest podobny, ale wymowa może być bardzo różna. Ogólnie przyjęło się, że do tej grupy należą języki mandaryńskie, wu, min i yue. Dzieli się je na grupą północna i południową. Do pierwszej wchodzą języki mandaryńskie. Do drugiej należą język kantoński, wu, min, hakka, xiang i gan. Dużo tego, prawda? Spokojnie. Małymi kroczkami. Początkowo nauka chińskiego może przerażać, ale przypomnijmy – chiński to jeden z najstarszych języków świata. Co to powinno Ci mówić? Skoro od tysięcy lat pozostał w niemal niezmiennej formie i posługuje się nim aż tylu ludzi, jest to język logiczny. Federico Fellini mawiał, że "inny język jest inną wizją życia". Chcesz wkroczyć w ten świat? W takim razie trzymamy za Ciebie kciuki!

Wejdź na https://www.avelinelanguage.pl/ jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o językach obcych.

Jak rozgryźć chiński alfabet?

Chcesz wiedzieć wszystko na temat chińskiego alfabetu? Zastanawiasz się czy jest on do nauczenia się dla użytkownika alfabetu łacińskiego? Co to jest pinyin? Przede wszystkim zacznijmy od tego, że wszystkiego da się nauczyć. Trzeba tylko trochę czasu i chęci. Jasne, w sprawach poważnych lepiej zdać się na biuro tłumaczeń niż na translator, aby mieć wysoką jakość tłumaczeń. Niemniej jest wiele sytuacji, włącznie z samą nauką, kiedy da się rozgryźć ten temat.

Pismo chińskie składa się ze znaków, które zwykle odpowiadają poszczególnym sylabom. Co ciekawe, większość chińskich znaków ma inne znaczenie jako wyraz i jako morfem. Tak naprawdę nie do końca jest to alfabet, ponieważ brak tu jednego ścisłego uporządkowania znaków. Warto wiedzieć, że jest to system otwarty. Co to oznacza? Ciągle powstają nowe znaki! Mało tego! Jeśli zajrzysz do słownika chińskiego to znajdziesz tam około 50 tysięcy znaków. Być może zainteresuje Cię informacja, że znajomość tradycyjnego pisma chińskiego aż po dziś dzień pozwala na odczytanie tekstów starożytnych! Świetnie, prawda? To wspaniałe uczucie żyć w dzisiejszych czasach i móc czytać tak stare dzieła. Zanim jednak dojdziesz do takiego poziomu wtajemniczenia trzeba opanować podstawy.

Jeżeli zaczynasz dopiero naukę chińskiego warto wiedzieć, że trzeba poznać około 2 tysiące znaków, aby nie uchodzić za analfabetę. W porównaniu do 50 tysięcy jest to niewielka ich część. Dasz radę! Ale chcąc już przeczytać dzienniki czy jakąś książkę popularną, to do zrozumienia treści niezbędna jest znajomość około 5 czy 6 tysięcy z nich. Pod koniec lat 50. XX wieku niemal połowę znaków chińskich uproszczono. Niemniej wykształcone osoby nadal uczą się tradycyjnego pisma chińskiego.

A co to ten cały pinyin? Bo jest to właściwe miejsce, aby o nim wspomnieć. Na pewno obił Ci się ten termin o uszy. To nic innego jak oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego na alfabet łaciński. Łatwo sprawdzić w sieci, że stosuje się ją powszechnie. A do czego konkretnie? Zapisuje się nim chińskie nazwy i nazwiska, ale i stosuje w publikacjach, słownikach czy podręcznikach putonghua dla cudzoziemców. Tak naprawdę jego pełna nazwa brzmi hanyu pinyin, co na język polski można przetłumaczyć jako zapis fonetyczny języka chińskiego.

Dlaczego warto uczyć się pisma chińskiego? Jakie korzyści wynikają z mówienia po mandaryńsku?

Chcesz wiedzieć, dlaczego warto nauczyć się pisma chińskiego? Co sprawia, że opłaca się znać język chiński? Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że czas poświęcony nauce języka obcego, jest czasem spożytkowanym bardzo dobrze. A jeżeli chcesz uczyć się chińskiego, to świetna wiadomość! Nie da się ukryć, że posługuje się nim duża część światowej populacji. Wiele osób twierdzi wręcz, że to język przyszłości. Czy tak będzie? Przekonamy się niebawem! Jego znajomość to karta przetargowa na studiach, w pracy, w Internecie. To także dostęp do mieszkańców Chin. Jeżeli myślisz o tym, aby Twoje życie osobiste czy zawodowe było związane z Chinami, język chiński na pewno jest trafionym wyborem. Korzyści jest więc wiele. Pytanie brzmi raczej: czy jesteś gotowy z nich skorzystać? Jesteś? Trzymamy kciuki za Twoją naukę pisma chińskiego i języka chińskiego. Powodzenia!

Więcej informacji znajdziesz na http://pingulingo.pl/ ! Zapraszamy.
Kategorie
Nie przypisana

Komentarze

  1. Awatar szako
    Do poczytania - https://akademiaempathy.pl
    Porządnymi szkoleniami można sobie zrobić naprawdę dużą różnicę.
    Kwestia zaangażowania i chęci. No a do tego - czasu.