ihkato

Masz problem z marnowaniem żywności? Mamy na to sposób!

Oceń ten wpis
przez w dniu 29-01-2021 o godzinie 10:36 (195 Odsłon)
Problem marnowania żywność dotyczy bardzo wielu gospodarstw domowych. Wyrzucanie produktów, których nie zjedliśmy w odpowiednim czasie i trzeba je było wyrzucić jest bardzo częstym zjawiskiem. Jest to nie tylko marnowanie pieniędzy za które kupiliśmy produkty, ale również rzeczy niewymiernych materialnie jak nasz czas poświęcony na zakupy i przygotowanie posiłku, a który moglibyśmy poświęcić rodzinie.

Dlaczego marnujemy żywność?

Jesteśmy bombardowani w każdym miejscu okazjami promocjami, które próbują nam wmówić, że jeśli nie kupimy czegoś teraz później będziemy przepłacać lub ominie nas duża okazja, a przecież nikt nie chce być pomijany. Nasze zakupy są bardzo często nieprzemyślane i chaotyczne. W konsekwencji tego kupujemy za dużo, również niepotrzebnych towarów. Polegamy jedynie na tym co widzimy w sklepie i narażeni jesteśmy na metody sieci handlowych próbujące skłonić nas do zakupu. Często są to ilości, których nie jesteśmy w stanie spożyć w czasie, kiedy nadają się one do jedzenia. Problem ten dotyka produktów świeżych takich jak warzywa, owoce, wędliny, sery, które szybko gniją, pleśnieją, jednym słowem ulegają rozkładowi m.in. przez procesy, w których udział bierze również tlen. Kolejnym powodem, dla którego marnujemy żywność są za duże ilości przygotowywanych przez nas posiłków – są nieadekwatne do ilości osób czy ich możliwości, jeśli chodzi o jedzenie, a przecież nikt nie lubi jeść monotonnie tego samego posiłku przez kilka dni.

Pojemniki próżniowe jako sposób na zaprzestanie marnowania żywności

Sposobem na to może być mrożenie żywności, zarówno tych przygotowanych resztek posiłków jak i produktów, co do których istnieje ryzyko, że zostaną niezjedzone w odpowiednim czasie. Do przedłużenia świeżości produktów możemy wykorzystać również pojemniki próżniowe, które w bezpieczny sposób możemy przechowywać w lodówce lub zamrażalce. Na co dzień również pomagają w zapobieganiu intensywnych zapachów w lodówce – idealnie będą nadawać się do przechowywania ryb, serów, wędlin itd. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup zestawu pojemników próżniowych, dzięki któremu zawsze znajdzie się odpowiednia wielkość odpowiadająca aktualnym potrzebom. Poza tym będą one niezastąpione podczas rodzinnych uroczystości lub świąt, po zakończeniu których zawsze są resztki jedzenia do schowania, dzięki szczelnemu zamknięciu i pompce próżniowej chronią żywność przed kontaktem z powietrzem i wilgocią. Pojemniki próżniowe również doskonale nadają się do przechowywania półproduktów, dań gotowych, makaronów, mięsa, ryb, owoców, warzyw, produktów mlecznych czy nawet napojów.

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie na zapobieganie marnowania żywności oraz przestrzennego gospodarowania miejscem zarówno w zamrażalce, lodówce jak i w samej kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu dłużej możemy cieszyć się ze świeżych produktów, a nawet chrupkiego chleba i jednocześnie dbać o swój portfel oszczędzając, a nie wyrzucając produkty a tym samym pieniądze.
Kategorie
Nie przypisana

Komentarze