ihkato

Czym jest endometrioza?

Oceń ten wpis
przez w dniu 27-09-2022 o godzinie 10:12 (613 Odsłon)
Endometrioza to bardzo przykra choroba kobieca, która dotyczy nawet 15% pań w wieku rozrodczym. To także choroba dość przebiegła i znacząco niekorzystnie wpływająca na kobiecą płodność, a więc na staranie się o dziecko. Diagnoza endometriozy nie jest jednak wyrokiem, a w klinice leczenia niepłodności zdecydowanie pomagamy parom doczekać się upragnionego potomstwa mimo tej choroby.

Endometrioza - jak zdiagnozować?

Endometrioza jest chorobą kobiecą, która ce****e się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy (komórki ektopowe). Komórki te reagują na zmiany hormonalne, jakie dzieją się w ciele kobiety w cyklu menstruacyjnym, a to powoduje stan zapalny, który jest głównym problemem w przypadku endometriozy. Wynikiem owych stanów zapalnych jest pojawienie się wewnętrznych krwawień, możliwość powstania guzków, blizn i zrostów, a nawet zmiana anatomii narządów w tzw. miednicy mniejszej. Choroba jaką jest endometrioza stwarza często konieczność hospitalizacji w szpitalu, jest również w wielu przypadkach przyczyną usunięcia macicy, czyli histerektomii.

Endometriozę najczęściej diagnozuje się na podstawie badania USG, czasem także poprzez palpacyjne badanie ginekologiczne czy na podstawie tomografu rezonansu magnetycznego. Diagnostyka opiera się również o dokładny wywiad, w którym kobiety skarżą się najczęściej na dość silny ból w okolicach tzw. miednicy małej. Często występującymi objawami są bolesne miesiączki oraz bolesne stosunki płciowe jak i przewlekłe bóle brzucha.

Endometrioza a starania o dziecko

Endometrioza to podstępna choroba, która niestety bardzo często prowadzi do niepłodności. Dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby oraz wdrożenie efektywnego leczenia endometriozy. Jak endometrioza wpływa na płodność? Otóż choroba ta może znacząco obniżyć jakość komórek jajowych, uniemożliwić komórce zagnieżdżenie się w macicy oraz znacząco zaburza gospodarkę hormonalną.

Nie zawsze jednak endometrioza musi być wyrokiem - to choroba, którą można skutecznie leczyć w bardzo wielu przypadkach. Z diagnozą endometriozy należy udać się do kliniki leczenia niepłodności, jeśli para zamierza starać się o potomstwo. Leczenie niepłodności w tym przypadku jest różne, form terapii jest kilka, a odpowiednia z nich dobierana jest do danego przypadku.

Jedną z najefektywniejszych metod zajścia w ciążę przy endometriozie jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. In vitro można wykonać w Klinice Artemida gdyż od lat zajmuje się ona leczeniem niepłodności. Białystok ma profesjonalnie i nowocześnie wyposażoną placówkę, gdzie wiele par prowadzi w pełni zdrowe ciąże, choć początkowo było na to niewiele szans.

Choć metoda in vitro rekomendowana jest do przeprowadzenia dopiero po 12 miesiącach bezskutecznego stosowania innych metod zajścia w ciążę, w przypadku endometriozy można całą procedurę przyspieszyć. Poza endometriozą takimi czynnikami ze wskazaniem na in vitro są: trwałe uszkodzenie jajowodów, niepłodność idiopatyczna, przedwczesna menopauza, bardzo złe parametry nasienia, etc. Specjaliści pozwolą Wam dobrze zdiagnozować przyczynę niepłodności i doczekać się upragnionego rodzicielstwa.
Kategorie
Nie przypisana

Komentarze