ihkato

Oznaczenia śrub - co musisz wiedzieć

Oceń ten wpis
przez w dniu 04-01-2023 o godzinie 17:52 (1136 Odsłon)
Firmy wytwarzające elementy złączne zobowiązane są do oznaczania swoich produktów usystematyzowanymi symbolami. Dzięki takim informacjom konsument może dobrać odpowiedni rodzaj śruby do swoich potrzeb. Pozwala to uniknąć przykrych rozczarowań związanych ze zbyt niską wytrzymałością produktu. W jaki jednak sposób rozszyfrować poszczególne znaki i dowiedzieć się, co producent chciał nam przekazać? Co oznaczają poszczególne symbole naniesione na główce? Więcej informacji przedstawiamy poniżej.

Oznaczenia śrub, czyli co można wyczytać z łepka?

Dane, które można znaleźć na tzw. łebkach śrubowych wskazują na klasę wytrzymałości produktu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy dana śruba będzie w stanie udźwignąć określony ciężar, np. półki kuchennej. Generalnie rzecz biorąc im wyższa wartość cyfrowa zamieszczona na główce, tym śruba będzie bardziej wytrzymała. Pozwala to również dowiedzieć się, z jakiego materiału została ona wytworzona.

Biorąc dowolną śrubę do dłoni możemy zobaczyć na jej górnej części ciąg znaków. To zadanie może być nieco utrudnione, jeśli sięgamy po starszy i nieco przyniszczony produkt. W każdym razie - weryfikacja klasy wytrzymałości z pewnością nam się uda, jeśli dysponujemy w miarę nowym osprzętem. Patrząc na łepek elementu zobaczymy dwie wartości cyfrowe. Pierwsza z nich to wytrzymałość na rozciąganie N/mm2, druga zaś wskazuje na granicę plastyczności N/mm2.

Produkty o wysokiej wytrzymałości rozpoczynają się mniej więcej od wartości 8. Wszystko co poniżej może zostać zaliczone do klasy śrub o standardowej solidności. Czy to oznacza, że te drugie są gorsze? Niekoniecznie. Do prostych prac remontowych, montażu uchwytów czy półek bez problemu możemy użyć produktów oznaczonych jako 5.6. czy 4.8.

Rodzaje śrub - co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz oznaczeń wytłoczonych na główce śruby, warto także zerknąć na opakowanie produktowe. Każda hurtownia elementów złącznych ma obowiązek sprawdzić, czy produkt trafiający do sprzedaży ma odpowiednie oznaczenia. Jeśli więc zerkniemy na opis elementu złącznego, bez problemu dowiemy się jaki rodzaj on reprezentuje. I tak możemy natknąć się na kilka podstawowych rodzajów śrub. Istnieje przynajmniej kilkadziesiąt typów tych elementów, dostępnych w większości sklepów budowlanych.

W zasadzie każda profesjonalna hurtownia śrub oferuje produkty o zmiennym kształcie łebka. Mogą być to śruby czworokątne, grzybkowe, oczkowe, stożkowe, a także zupełnie inne. Kolejny podział śrub skupia się na poszczególnych zastosowaniach użytkowych. Z tego też względu odnajdziemy śruby zamkowe czy maszynowe. Jeszcze innym typem elementów złącznych są śruby imbusowe, szczególnie lubiane przez producentów mebli.

Przed zakupem warto także zerknąć na specyfikację produktową, a dokładnie na zamieszczone oznaczenia. Jeśli elementy zawierają znak Polskiej Normy, to możemy być pewni, że wybieramy coś zweryfikowanego i pochodzącego z wiarygodnego źródła. To ważne, ponieważ producenci muszą ściśle dopasowywać się do norm wytrzymałości, a informacje na produkcie nie mogą rozbiegać się z rzeczywistą solidnością.

Poszukujesz sprawdzonej hurtowni śrub i innych elementów złącznych? Zapoznaj się z ofertą Stalmut.pl.
Kategorie
Nie przypisana

Komentarze