ihkato

Dobór obuwia a zdrowie stóp

Oceń ten wpis
przez w dniu 04-05-2023 o godzinie 17:44 (567 Odsłon)
Zakup obuwia może wydawać się łatwym zadaniem, jednak nieodpowiednie buty mogą powodować wiele problemów ze stopami. Dlatego konieczne jest poświęcenie wystarczająco dużo czasu na znalezienie odpowiednich butów, które będą wygodne i jednocześnie bezpieczne dla skóry i paznokci Twoich stóp.

Wielkość stopy to słowo klucz

Może to brzmieć banalnie, ale pierwszym krokiem w dobieraniu odpowiedniego obuwia jest znalezienie rozmiaru, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Twoja stopa powinna być swobodna w każdym bucie. Buty nie powinny uciskać i wywoływać odcisków lub krwiaków. Ważne jest również, aby dopasowanie było odpowiednie zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Zbyt wąskie buty mogą powodować ból i dyskomfort przy chodzeniu. Wybieraj modele, które są dostosowane do naturalnego kształtu Twojej stopy. Co zrobić w przypadku, gdy jedna stopa jest większa niż druga? Wówczas najlepiej wybrać rozmiar dopasowany do większej stopy.

Podeszwa i wkładka

Podeszwa obuwia nie powinna być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. W celu uniknięcia bólu stóp z powodu kamieni czy nierówności powierzchni, należy dbać o odpowiednią grubość podeszwy. Wskazane jest również zwrócenie uwagi na wkładkę, która powinna korygować wady stóp, takie jak płaskostopie czy koślawienie się kości piętowej. Specjalistyczne wkładki ortopedyczne stabilizują stopę, zmniejszają zmęczenie i zapobiegają bólowi związanemu z wadą. Rozmiar klasyycznej wkładki w butach powinien być nieco większy niż stopa, np. o około 5 mm, aby zapewnić odpowiedni komfort. Pamiętaj, że buty powinny być nieco większe od stóp, aby uniknąć uciskania palców.

Buty na obcasach a zdrowe stopy

Zazwyczaj nie zaleca się noszenia butów na wysokim obcasie, ponieważ mogą one przyczynić się do powstania licznych wad anatomicznych. Dodatkowo, wiele butów na obcasie posiada zwężenia w części przeznaczonej na palce, co może prowadzić do ucisku i tworzenia się haluksów, odcisków lub krwiaków. Jeśli jednak chcesz nosić buty na obcasie, wybierz model, który równomiernie rozkłada ciężar ciała na całą stopę, a nie tylko na palce lub pięty. W przypadku problemów zdrowotnych, takich jak ostroga piętowa, lepiej wybierz buty na płaskim obcasie z dodatkowymi podpiętkami lub wkładkami żelowymi, które pomogą złagodzić ból podczas chodzenia.

Kup buty z przewiewnych materiałów

Materiał, z którego wykonane są buty, powinien być przewiewny, aby zapewnić większy komfort podczas użytkowania. Buty, które nie pozwalają stopie na oddychanie, mogą zwiększać ryzyko nadmiernego pocenia się, a także sprzyjać występowaniu odparzeń, zaczerwienienia skóry czy wysypki. Buty wykonane z naturalnych materiałów są dobrym wyborem, natomiast należy unikać butów z tworzyw sztucznych, ponieważ one nie pozwalają na przepuszczanie powietrza. Poprawna wentylacja to szansa na uniknięcie potliwości stóp i związanych z nią nieprzyjemnych zapachów, które powstają na skutek namnażania się bakterii na skórze. Buty, które zapobiegają wilgoci na stopie, są również mniej narażone na rozwój grzybic czy infekcji wirusowych.
O wyborze odpowiednich butów dla dziecka znajdziesz informacje na https://instytutpodologiczny.pl/news...i-i-mlodziezy/.

Przymierzanie jest bardzo ważne

Miej na uwadze, że stopy są asymetryczne i mogą odrobinę różnić się pod względem szerokości i długości. Dodatkowo mogą się również opuchnąć. W takiej sytuacji warto przymierzyć oba buty, aby móc poczuć, jak Twoje stopy reagują na konkretną parę. Pamiętaj też, że nogi mogą się opuchnąć w ciągu dnia z różnych powodów, co może wpłynąć na to, że rozmiar, który zwykle kupujesz, może nie pasować na Twoje stopy. Dlatego najlepiej wybrać się do sklepu po południu, gdy stopa jest już lekko opuchnięta, aby dobrać odpowiedni rozmiar.

Konsekwencje źle dobranego obuwia

Niewygodne buty to tylko wierzchołek góry lodowej. Zbyt małe buty powodują uciskanie i deformację stopy, natomiast zbyt duże prowadzą do urazów i kontuzji. Nieodpowiednie obuwie pogłębia wady anatomiczne, utrudnia poruszanie oraz zwiększa ryzyko odcisków, nagniotków, modzeli i haluksów. Uwzględniając zdrowie, buty odgrywają więc ważną rolę. Pamiętaj, że jeśli but wydaje się niewygodny podczas zakładania, to dyskomfort tylko się nasili podczas noszenia. Odpowiednie wkładki pomoże wybrać podolog Rzeszów. Skontaktuj się ze specjalistą, który profesjonalnie Ci doradzi.
Kategorie
Nie przypisana

Komentarze