bieganie_z_psem 1024.jpg
Bieganie z psem to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i pomaga utrzymać oboje w doskonałej formie. Sprawność psów jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo posiadanie towarzysza biegania może być ważnym źródłem motywacji. Przed szkoleniem psa, aby był idealnym towarzyszem biegania, upewnij się, że zapoznałeś się z poniższymi radami.

Właściwa rasa i wiek
Przed rozpoczęciem programu treningowego upewnij się, że Twój pies jest przystosowany do biegania długodystansowego. Na przykład psy brachycefaliczne (te z krótkimi pyskami), takie jak buldogi lub mopsy, powinny sprintować tylko na krótkich dystansach. Należy również pamiętać, że bieganie na ogół nie jest bezpieczne dla szczeniąt, ponieważ ich kości wciąż rosną. W przypadku większości ras poczekaj, aż pies skończy około 1,5 roku.

Nawet w obrębie ras każdy pies ma swoją własną osobowość, a niektórzy będą bardziej biegać niż inni. Zastanów się nad temperamentem psa, zbadaj jego rasę i zabierz go do weterynarza na kontrolę fizyczną, aby upewnić się, że jest to dla niego bezpieczna aktywność.

Idź, zanim uciekniesz
Twój pies powinien opanować chodzenie na luźnej smyczy, zanim zaczniesz uczyć go biegania obok ciebie. Psi towarzysz, który ciągnie za smycz, jest frustrujący podczas chodzenia, ale wręcz niebezpieczny przy większych prędkościach. Pamiętaj, że otoczenie jest pełne nagród, takich jak wiewiórki i ciekawe zapachy. Tak więc, jeśli chcesz, aby Twój pies był blisko Ciebie, ze smyczą zwisającą w kształcie litery J, musisz być równie satysfakcjonujący. Używaj smakołyków, zabawek i pochwał, aby wzmocnić psa w utrzymaniu luzu smyczy.

Trzymanie psa po jednej stronie będzie kluczowe, gdy zaczniesz biegać razem. Jeśli biegną przed tobą lub tkają na boki, mogą cię potknąć lub zaplątać nogi w smycz. Nie ma znaczenia, którą stronę wybierzesz, lewą czy prawą, ale wybierz jedną i trzymaj się jej. Rozpocznij trening w tempie marszu i pamiętaj o rozmieszczeniu nagród. Zawsze dawaj swojemu psu smakołyki w pozycji, którą chcesz wzmocnić, więc jeśli chcesz je mieć po lewej stronie, podawaj smakołyki tylko na lewej nodze. Kiedy już opanują jedną stronę, możesz trenować drugą inną wskazówką.

Wskazówki prędkości
Teraz, gdy twój pies grzecznie idzie u twego boku, czas przyspieszyć. Kiedy wychodzisz na spacer, dobrze jest mieć sygnał, taki jak „chodźmy”, który mówi Twojemu psu, że czas iść dalej i iść. Inna wskazówka, taka jak „biegnij” lub „poruszaj się”, może być użyta do powiedzenia psu, że czas przyspieszyć. Im więcej informacji możesz przekazać swojemu psu o tym, czego oczekujesz, tym lepiej będzie odpowiednio reagować.

Aby nauczyć się wskazówek dotyczących biegania, przeplataj krótkie serie joggingu lub biegania z normalnym tempem marszu. Po prostu daj sygnał tuż przed zwiększeniem prędkości, a następnie nagradzaj psa, gdy spieszy się, aby nadrobić zaległości. W ten sam sposób możesz nauczyć psa podpowiedzi, takiej jak „whoa”, aby spowolnić psa.

Wytrzymałość
Teraz, gdy już wiedzą, że mają być przy Tobie i dopasowywać się do Twojego tempa, nadszedł czas, aby Twój pies był w formie. Tak jak ludzie muszą powoli budować siłę i wytrzymałość, tak samo twój pies. Zacznij od dodania małych odcinków biegania do swoich spacerów. Następnie, przy każdym kolejnym spacerze, stopniowo zwiększaj ilość czasu spędzonego na bieganiu i zmniejszaj ilość czasu spędzonego na chodzeniu. Po kilku tygodniach Twój pies przyzwyczai się do biegania na długich dystansach.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego i przyjemnego biegu.
Twój pies jest w końcu wyszkolony i przygotowany do bycia Twoim towarzyszem biegania. Ale aby upewnić się, że są bezpieczne i cieszą się bieganiem z tobą, pamiętaj o następujących wskazówkach:

Rozgrzej psa przed bieganiem i ostudź go, gdy skończysz, spacerując przez kilka minut.
Uważaj na warunki pogodowe. Psy nie radzą sobie z ciepłem i wilgocią tak dobrze, jak ludzie.
Noś wodę na spacerach i regularnie podawaj ją psu.
Daj swojemu psu częste przerwy, aby mógł się naładować, pójść do łazienki i cieszyć się otoczeniem.
Pozwól swojemu psu uciekać ze smyczy tylko tam, gdzie jest to bezpieczne i legalne, i tylko wtedy, gdy ma niezawodne wycofanie w czasie, gdy coś go rozprasza.
Obserwuj swojego psa pod kątem oznak, że ma już dość, takich jak nadmierne dyszenie lub pozostawanie w tyle. Psy mogą biec, aby zadowolić swojego właściciela, nawet gdy chcą się zatrzymać.

Ekstremalne warunki pogodowe
Dedykowani biegacze wyjdą w deszczu, śniegu lub upale, ale czasami pogoda na zewnątrz jest po prostu zbyt zimna lub gorąca dla twojego psa. Nawet jeśli nie możesz biegać razem, nadal możesz utrzymać kondycję fizyczną swojego psa dzięki ćwiczeniom w pomieszczeniu. W zależności od ich wielkości, gra w aportowanie w dół długiego korytarza lub w górę iw dół po wyłożonych wykładziną schodach może sprawić, że serce Twojego psa zacznie bić szybciej i pracować jego mięśnie. Możesz także ustawić tor przeszkód z rzeczami, które masz w domu, takimi jak hula-hop lub karton. Wiele obiektów szkoleniowych oferuje również zajęcia w pomieszczeniu, które sprawią, że Twój pies będzie biegał i skakał.

Wiele psów można nawet nauczyć korzystania z bieżni. Niektóre bieżnie są specjalnie zaprojektowane dla psów, ale jeśli masz już własną, to też będzie działać dobrze. Po prostu być razem ze swoim pupilem..
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]