Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

 1. #1
  Awatar Budrys67
  Budrys67 jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  02-07-2008
  Mieszka w
  Szczecin
  Posty
  301

  Domyślnie dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

  24. października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Aż 47 proc. Polaków ma problemy z nadwagą -wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Otyłość to nie tylko problem społeczny, ale też zdrowotny. Czy istnieją sposoby, by poradzić sobie z tą plagą?
  O dość kontrowersyjnym sposobie radzenia sobie z epidemią otyłości głośno było jakiś czas temu, gdy brytyjska minister zdrowia Anne Milton, oświadczyła, że lekarze powinni pozbyć się oporów wobec takiego niedyplomatycznego zwracania się do osób puszystych. Zdaniem minister Milton ludzie, którym mówi się, że są grubi, zaczynają odczuwać większą odpowiedzialność za swoje zdrowie i wygląd. Tylko czy rzeczywiście takie podejście do problemu otyłości może przynieść pozytywne skutki?
  Argumenty na „tak”
  Polska nie jest jeszcze w takim stopniu dotknięta plagą otyłości jak przodujące w tego typu statystykach Stany Zjednoczone, ale jeśli będziemy przybierać na wadze w takim tempie jak dotychczas, za kilka lat może się to zmienić. Kiedyś najbardziej szkodliwe dla zdrowia Polaków było palenie papierosów, ale ponieważ te w ostatnim czasie dramatycznie podrażały, a ponadto nowa ustawa antynikotynowa mocno ograniczyła prawa palaczy, kopcących jest coraz mniej. Tym bardziej, że od lat powtarza się nam, że palenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Kampanie informacyjne zdają się w końcu przynosić żniwa.
  Natomiast świadomość, że nieprawidłowa dieta również może nas zabić, nie jest wcale powszechna. Niewiedza ta znajduje odbicie w liczbach: 50% kobiet i 60% mężczyzn w Polsce to osoby otyłe. I o problem palenia dotyczył głównie osób dorosłych, o tyle nadwaga to zjawisko powszechne, możliwe do zaobserwowania już w piaskownicach.

  Otyłość prowadzi w prostej linii do cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, udarów i nowotworów. Nie ma co się oszukiwać: zabija. Co więcej, osoby otyłe są zwykle nieszczęśliwe, przejawiają większą skłonność do depresji i mają niską samoocenę. Być może należałoby przestać chodzić wokół nich na paluszkach. Staramy się nie używać wyrazów, które mogłyby je urazić, ale może czas to zmienić? Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi kontakt między pacjentem a lekarzem.

  Jakby na to nie patrzeć, nadwaga to kwestia ściśle związana ze zdrowiem, i kto jak kto, ale doktor powinien mieć prawo nazywać rzeczy po imieniu. Można by się zastanowić, jakie podejście bardziej nam odpowiada – jasne zdiagnozowanie problemu, umożliwiające nam uporanie się z nim, czy dowiedzenie się 20 kilogramów za późno, że powinniśmy byli uważać na naszą tuszę. Owijanie w bawełnę często nie przynosi żadnych rezultatów, zwykle musimy dostać prawdą między oczy, by zdać sobie z czegoś sprawę.
  Czy nie lepiej jest wiedzieć coś na tyle wcześnie, by móc zapobiec wszystkim dalszym możliwym konsekwencjom swego postępowania, a nie w momencie, gdy jest na to za późno? Z tego punktu widzenia stanowisko brytyjskiej minister zdrowia wydaje się logiczne. Czas zrezygnować w poprawności politycznej na rzecz poprawy kondycji społeczeństwa.

  Argumenty na „nie”
  Nie ma nic bardziej oczywistego niż otyłość otyłego. Ludziom z nadwagą nie trzeba mówić, że mają problem, to dla nich jasne jak słońce. Przypomina im o tym kilka razy dziennie ich własny widok w lustrze, problem z zakupem ubrań w odpowiednim rozmiarze czy uprzedzenia, których są przedmiotem, i to od najmłodszych lat. Już przedszkolaki niechętnie bawią się z grubszymi od siebie rówieśnikami, którym przyczepia się etykietkę leniwych i głupich.
  Błąd w rozumowaniu brytyjskiej minister zdrowia polega na tym, iż zakłada się, że osoby z nadwagą nie widzą związku między wyrazem „gruby” a „otyły”. To, że ktoś waży więcej, niż powinien przy swoim wzroście, nie znaczy, że nie myśli.
  Niektórzy mają nadwagę, bo są nieodpowiedzialni, jedzą za dużo i nie ćwiczą. Częściej jednak otyłość to wypadkowa wielu czynników, m. in. genów, odżywiania dziecka w łonie matki, karmienia w okresie niemowlęcym, żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nawyków kształtowanych praktycznie od kołyski. Bywa więc, że obarczanie kogoś całkowitą winą za to, że waży za dużo, jest po prostu nie w porządku.
  Osoby otyłe potrzebują pomocy, bo ciężko jest im udźwignąć ciężar, którym obarczano je od momentu ich przyjścia na świat, ale pomoc ta nie powinna polegać na ich obrażaniu. Potrzebni są dietetycy, ruch, wsparcie bliskich. Nazywanie otyłych grubymi tylko pogarsza sprawę, bo pogłębia ich społeczną izolację, jest przejawem nietolerancji i w niczym nie pomaga
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Ostatnio edytowane przez Budrys67 ; 24-10-2011 o 14:22 Powód: powtórki

 2. #2
  Awatar kochambartka
  kochambartka jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  03-01-2005
  Mieszka w
  Warszawa
  Posty
  449

  Domyślnie Odp: dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

  Pytanie:
  "50% kobiet i 60% mężczyzn w Polsce to osoby otyłe"

  Otyłe czy mające nadwagę powyżej BMI 25, bo ja nie widzę plagi otyłych kobiet ani mężczyzn w Polsce. Z nadwagą owszem, ale nie otyłych. A podobno nadwaga nie jest szkodliwa, bo kilka nadprogramowych kg nam nie zaszkodzi jeżeli jest ich oczywiście kilka Otyłość to już przecież zupełnie inna bajka, mówimy wtedy o kobietach ważących min.75-80kg i mężczyznach ok.100kg w zależności od wzrostu. Mnie tacy ludzie nie otaczają

  Wiadomo, że jak się chodzi do lekarza i lekarz widzi, że ktoś co raz bardziej tyje, to powinien coś powiedzieć, wspomóc takiego człowieka, bo nie każdy wie jak zabrać się za to żeby trochę schudnąć. Oczywiste jest, że łatwiej zrzucić 5 czy nawet 10kg, niż 20, ale...głupie by było gdyby przyszła kobieta załóżmy 5 kg nadwagą i na wstępie usłyszała, że jest za gruba i powinna schudnąć.

  Niestety przykra prawda jest taka, że na problem otyłości nie ma złotego środka. Nikt Nas na siłę nie zaciągnie do ćwiczeń, czy diety i nie odchudzi. Jedyną szansą na zmianę stylu życia jest uświadamianie ludzi, że otyłość na prawdę zabija, że dbanie o siebie to dbanie nie tylko o makijaż, fryzurę, ale również o ciało, zdrowie i kondycje.

  I widzisz Budrys problem jest taki, że do tego wszystkiego trzeba dojrzeć, a nie każdy tego chce.

 3. #3
  Awatar krysial
  krysial jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  08-04-2004
  Mieszka w
  Głogów
  Posty
  715

  Domyślnie Odp: dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

  kazdy walczy po swojemu ,ale te nasze przyzwyczajenia
  kolacyjki ,przekaski -niby niewiele ale jednak ..
  Po za tym za duzo żarła na rynku i
  czym bardziej podłe tym opakowanie ponętniejsze
  Wszystko sie błyszczy a przepisów ,ksiązek ,cudownych diet ,okazji .
  wynagradzamy sobie wolne chwile ,relaks ,przy...
  bez zakuski nie da SIEM.,ale tylko dzisiaj ..
  tu trzeba przemielić mózgowie i założyć klapki na oczy
  i zadrutować paszczęke

 4. #4
  Awatar Erythrea
  Erythrea jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  09-11-2011
  Mieszka w
  Warszawa
  Posty
  911

  Domyślnie Odp: dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

  Cytat Zamieszczone przez kochambartka Zobacz posta
  Pytanie:
  "50% kobiet i 60% mężczyzn w Polsce to osoby otyłe"

  Otyłe czy mające nadwagę powyżej BMI 25, bo ja nie widzę plagi otyłych kobiet ani mężczyzn w Polsce. Z nadwagą owszem, ale nie otyłych. A podobno nadwaga nie jest szkodliwa, bo kilka nadprogramowych kg nam nie zaszkodzi jeżeli jest ich oczywiście kilka Otyłość to już przecież zupełnie inna bajka, mówimy wtedy o kobietach ważących min.75-80kg i mężczyznach ok.100kg w zależności od wzrostu. Mnie tacy ludzie nie otaczają .
  Bo osoby z otyłością (znaczną) często nie uczestniczą w życiu społecznym. Unikają sytuacji gdy muszą spotykać sie z innymi ludźmi.
  Ponadto jesteś osobą młodą, a zauważ ile osób starszych ma problemy z wagą. Ja widzę np. to u mojej babci na wsi. Kiedyś większość rolników to byli szczupli ludzie, a teraz widzi sie głównie panów z pokaźnymi brzuszkami i panie z jeszcze większymi...
  Moze rzeczywiście te 50 i 60% jak na Polskę to trochę przesada, ale niestety osób otyłych jest coraz więcej. I ja jednak uważam że chodzi tu o osoby z otyłością i nadwaga nie tylko otyłością.

  Cytat Zamieszczone przez kochambartka Zobacz posta
  Wiadomo, że jak się chodzi do lekarza i lekarz widzi, że ktoś co raz bardziej tyje, to powinien coś powiedzieć, wspomóc takiego człowieka, bo nie każdy wie jak zabrać się za to żeby trochę schudnąć. .
  Lekarze maja tylu pacjentów że raczej nie możliwe jest żeby pamiętali czy pacjent "Kowalski' pół roku temu byl chudszy czy grubszy.
  Tym bardziej ze na wizycie u lekarza nikt nie prosi zeby wejść na wagę, no chyba że jest się w ciąży
  Ostatnio edytowane przez Erythrea ; 18-11-2011 o 20:55
  Odchudzanie rozpoczęłam od 68kg teraz po przerwie walcze dalej

  Minutki ćwiczeń w lutym (plan na styczeń wykonany 600/560 od 14.01)

  A
  TUmnie znajdziecie

 5. #5
  Awatar krysial
  krysial jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  08-04-2004
  Mieszka w
  Głogów
  Posty
  715

  Domyślnie Odp: dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

  Pozwole sobie akurat tutaj wkleić ten filmik
  podoba mi sie MOCNE
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

  no i jeszcze ten w związku z otyłością
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Ostatnio edytowane przez krysial ; 21-11-2011 o 03:09

 6. #6
  Awatar AldSZU
  AldSZU jest nieaktywny Nowy na forum
  Dołączył
  18-12-2011
  Mieszka w
  Warszawa
  Posty
  9

  Talking Otyłość. *****

  __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________
  ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI / NADWAGI / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥

  1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem (niezdrowe dla człowieka):
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26,01% WZROSTU.

  2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Prozdrowotne w diecie są tzw:
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

  __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________
  GLUKOZA NATURALNA.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •