Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
Like Tree1Lubią to
  • 1 Dodany przez ewelinawarchol

Wątek: "Stretching - obalamy popularne mity"

Awatar Autkobu
    Autkobu jest nieaktywny Radny Dieta.pl
    Mieszka w
    HELL
    Wpisy na blogu
    11

Domyślnie "Stretching - obalamy popularne mity"

Rozciągasz się przed treningiem? Zastanów się czy robisz to prawidłowo. Wielu ludzi korzysta ze stretchingu w niewłaściwy sposób. Czas więc zmierzyć się z mitami na temat tej formy ćwiczeń

Stretching zapobiega kontuzjom

Niekoniecznie. Kontuzje mogą pojawić się z kilku różnych powodów. Nierozciągnięte lub niewłaściwie rozciągnięte mięśnie są tylko jednym z nich. Równie częstą przyczyną kontuzji jest niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń. Właściwy stretching może zmniejszyć ryzyko urazu, dlatego warto wykorzystać go jako element rozgrzewki i potreningowego coolingu.

Stretching zapobiega zakwasom

Bóle po intensywnym treningu pojawiły się mimo porządnego stretchingu? Badania przeprowadzone na dwóch tysiącach dorosłych, ćwiczących osób wykazało, że stretching przed i po treningu nie zapobiegł zakwasom. Ból po ćwiczeniach to efekt mikro urazów w tkance mięśni owej, a rozciąganie nie jest na tyle skuteczne, aby im zapobiec.

Stretching kilka razy w tygodniu to za dużo

Nawet jeśli nie ćwiczysz siedem dni w tygodniu, warto rozważyć krótki stretching także w dni wolne od treningu. Zdaniem ekspertów regularny stretching jest kluczowy dla osiągnięcia gibkości i większego zakresu ruchów, a także zmniejszenia ryzyka skurczów mięśni .

Stretching statyczny powinien rozpoczynać rozgrzewkę

Statyczne rozciąganie nierozgrzanych mięśni może spowodować więcej szkód niż pożytku. Dlatego przetrzymanie ciała w jednej pozycji przez określoną ilość czasu polecane jest dopiero na zakończenie treningu.

Krótkie cardio idealne na rozgrzewkę

To prawda, ale rozgrzewka będzie jeszcze skuteczniejsza jeśli do cardio dołączymy stretching dynamiczny. Podczas takich ćwiczeń nie ma pozycji zatrzymanych, a odpowiednio długie rozciąganie i skurcze mięśni zapewni na przykład trucht z dotykaniem piętami pośladków.

Każdy potrzebuje taką samą dawkę stretchingu

Praca siedząca może prowadzić do zesztywnienia mięśni . Taka osoba by je porządnie rozciągać będzie potrzebować dłuższego treningu niż regularnie ćwiczący. Ich ciało potrzebuje więc większego zaangażowania przed i po treningu.

Jestem rozciągnięty, nie potrzebuję stretchingu

Niekoniecznie. Zdaniem ekspertów nawet zawodowi sportowcy, których ciało jest już wyćwiczone i elastyczne, nadal potrzebują regularnego stretchingu, który zwiększa przepływ krwi w mięśni ach.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Czas wszystko zmienia. Tak mówią, ale to nieprawda. Konieczne są czyny. Gdy nic się nie robi, wszystko zostaje takie jak było.

I just can't wait until tomorrow... because I get better-looking every day!
    Mój pamiętnik:Ogarniam jamę chłonącą i przełączam odkurzacz na niższe obroty!

Awatar krysial
    krysial jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    Głogów

Domyślnie Odp: "Stretching - obalamy popularne mity"

O cwiczeniach duzo by mówić ale ze swojego doświadczenia ..hmmm..niewiele schudłam ,
    co nieznaczy ,ze cwiczyć sie nie powinno . Dla zdrowia i kondycji TAK .
    to teraz z innej manki ,tez o obalonym micie ,że jedzenie chleba z ziarnami miałoby byćjakoby ZDROWE
    otóż NIE... bynajmniej ..można powoli dostac kociokwiku.
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Awatar Dominik Ziobro
    Dominik Ziobro jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    Rzeszów

polecam skonsultować z jakimś fizjo rozciąganie i poleci najlepsze ćwiczenia żeby dobrze się rozciągnąć i krzywdy sobie nie zrobić ;p
    Ostatnio edytowane przez Dietetyk_Kamila ; 09-03-2016 o 15:33

Awatar ewelinawarchol
    ewelinawarchol jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    Bielsko-Biała

W sumie dobrze, że trafiłam na artykuł o strechingu, bo teraz dochodzi do mnie, że podczas moich treningów jest go troszkę za mało. To pewnie przez to mogłam nabawić się wczoraj bólu ścięgna Achillesa w lewej nodze po przebiegnięciu zaledwie trzech kilometrów. Mam nadzieje, że regularny streching także poprawi moją gibkość mięśni. Zawsze lubiłam streching. Na rozciągnięcie mięśni wspaniała jest także joga, do której pragnę wrócić i znaleźć na nią czas choćby raz w tygodniu
    Sammysammy lubi to.

Uprawnienia umieszczania postów