Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Fajny artykuł o bananach ;)

 1. #1
  Awatar Autkobu
  Autkobu jest nieaktywny Radny Dieta.pl
  Dołączył
  09-04-2004
  Mieszka w
  HELL
  Posty
  19,944
  Wpisy na blogu
  11

  Domyślnie Fajny artykuł o bananach ;)

  Banany to jedne z najstarszych roślin uprawnych, pochodzących najprawdopodobniej z wysp Archipelagu Malajskiego i z Indii. Ku zaskoczeniu wielu, na świecie uprawiane są aż 2 gatunki bananów. Różnią się nie tylko wielkością i kolorem, ale również przeznaczeniem. Banany skrobiowe są mniej popularne, gdyż nie można zjeść ich na surowo.
  Stanowią one podstawowy składnik mąki bananowej, używanej do wypieku chleba. W naszych sklepach spotkać możemy drugi gatunek tego owocu – banany deserowe.


  Owoce egzotyczne, jakimi bez wątpienia są banany, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród biegaczy. Jeśli zastanawialiście się dlaczego, wyjaśnienie jest proste. Banany z racji na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Dodatkowo, w ich skład wchodzą liczne minerały, dobroczynne dla organizmu wykonującego ogromny wysiłek.

  Dojrzewanie

  Banany zbiera się w czasie, kiedy są jeszcze zielone, twarde i niedojrzałe. To umożliwia im przetrwanie transportu do miejsca docelowego. Przechowywane są w warunkach obniżonej temperatury i odpowiedniej wilgotności. Na miejscu, zanim trafią do konsumentów, przez kilka dni dojrzewają w podwyższonej temperaturze, nabierając słodkości i żółtego koloru.

  Zielone vs. żółto – brunatne

  Zmiana koloru skórki z zielonej na żółtą (w późniejszym czasie nawet na brunatną) jest oznaką dojrzewania owocu bananowca. Oprócz odcieniu, zmianie ulega również skład miąższu. Skrobia obecna w niedojrzałym bananie, dzięki reakcjom przeprowadzanym przez enzymy, zamienia się w cukry proste (glukoza, fruktoza) oraz sacharozę. Znika cierpki smak banana, który zastąpiony zostaje słodyczą i delikatnością. Co zaskakujące – kaloryczność banana nie wzrasta.

  Zielone banany, z racji na wysoką zawartość skrobi, są trudniejsze do przetrawienia. Zjedzenie takiego owocu może skutkować pojawieniem się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia i gazy).


  Kolejną ciekawostką dotyczącą różnicy pomiędzy niedojrzałym, a dojrzałym bananem jest ogólna zawartość wody w owocu. Naukowcy zajmujący się badaniem składu żywności oceniają, że w bananie brunatnym, wyglądającym na zwiędnięty, znajduje się więcej wody (około 75%), niż w bananie zielonym (około 71%). Skąd ta różnica? Te cztery procenty różnicy pochodzą ze skórki. W bananie przejrzałym woda przechodzi ze skórki do miąższu, przez co ona sama staje się znacznie cieńsza i uwiędła.

  Wartości indeksu glikemicznego (czyli prędkości wchłaniania spożytych węglowodanów i przetransportowanie ich do krwioobiegu) różnią się znacząco w obydwu przypadkach. Jest to ważna informacja dla sportowców zdrowych jak i diabetyków. Węglowodany z bananów zielonych wchłaniają się ze średnią prędkością (średni indeks glikemiczny), za to banany dojrzałe, mające wysoki indeks glikemiczny, wchłaniają się bardzo szybko, powodując nagły wzrost glukozy we krwi.
  Dobroczynne składniki bananów

  POTAS

  W bananie zawartość potasu jest bardzo wysoka. Jeden owoc średniej wielkości to około 420 mg potasu. Jest to pierwiastek niezwykle istotny w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego (zmniejszanie poziomu stresu) i mięśni (zapobieganie skurczów mięśni podczas treningu) Pomaga w zachowaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu (elektrolit), zmniejsza utratę wapnia z kości (przy niedoborze wapnia, zbyt dużej ilości białka w diecie). Chroni układ krwionośny poprzez zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.


  WITAMINA C

  Zjedzenie jednego banana zapewnia około 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C (ok. 10mg). Jej działanie jest powszechnie znane – usprawnia działanie układu odpornościowego i funkcjonowanie komórek. Ułatwia wchłanianie innych składników pokarmowych tj. żelazo.

  WITAMINA B6

  Choć obecność tej witaminy jest bardziej kojarzona z produktami zwierzęcymi, to jej ślad odnaleźć możemy również w owocach bananowca – 35% dziennego zapotrzebowania w jednej średniej sztuce. Witamina ta odpowiedzialna jest za stymulowanie i poprawny wzrost nowych komórek w naszym ciele.

  MANGAN

  Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na ten pierwiastek waha się w granicach 1,8 – 2,3 mg dziennie – banan to źródło 3 mg manganu. Jest to pierwiastek istotny w procesie tworzenia i przebudowie kości.

  BŁONNIK

  Jeden średni banan to około 3 g błonnika, który oprócz stabilizacji częstości wypróżnień, pełni funkcje prebiotyczne. Dzięki temu, umożliwia wzrost dobrej flory jelitowej i wytwarzanie przez nią witamin z grupy B i K. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowań na raka jelita grubego.

  ANTYOKSYDANTY

  Zawarte w bananie witaminy A, C i E wyłapują wolne rodniki powstałe w czasie wysiłku, przeciwdziałając ich destrukcyjnym działaniom.

  WĘGLOWODANY

  Poziom węglowodanów w bananie jest znacznie wyższy niż w pozostałych świeżych owocach (ok. 28 g w średnim owocu). Dzięki temu, że zawarte są w nim proste i złożone formy cukrów, zjedzenie banana gwarantuje stały wzrost poziomu glukozy we krwi. Poza tymi wszystkimi składnikami banan to źródło żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, folianów, karotenów, choliny oraz niewielkiej ilości aminokwasów.

  Banany dla biegacza

  Podsumowując - zjedzenie banana przed bieganiem oszczędza i ochrania glikogen skumulowany w wątrobie i w mięśniach, zachowując jego wystarczający poziom, aż do zakończenia treningu.

  Banan zjedzony po wybieganiu uzupełnia poziom potasu i magnezu - elektrolitów, które zostały utracone wraz z potem. Warto pamiętać o ich skutecznym przeciwdziałaniu w powstawaniu skurczy mięśni.

  źródło:
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Czas wszystko zmienia. Tak mówią, ale to nieprawda. Konieczne są czyny. Gdy nic się nie robi, wszystko zostaje takie jak było.

  I just can't wait until tomorrow... because I get better-looking every day!
  Mój pamiętnik:Ogarniam jamę chłonącą i przełączam odkurzacz na niższe obroty!

 2. #2
  Awatar krysial
  krysial jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  08-04-2004
  Mieszka w
  Głogów
  Posty
  715

  Domyślnie Odp: Fajny artykuł o bananach ;)

  Poziom węglowodanów w bananie jest znacznie wyższy niż w pozostałych świeżych owocach (ok. 28 g w średnim owocu). Dzięki temu, że zawarte są w nim proste i złożone formy cukrów, zjedzenie banana gwarantuje stały wzrost poziomu glukozy we krwi. Poza tymi wszystkimi składnikami banan to źródło żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, folianów, karotenów, choliny oraz niewielkiej ilości aminokwasów.
  Np własnie fajny owocek ,tez lubie tylko te joruńskie węglowodany stanowczo za duzo
  do tycia w sam raz i dla cukrzyków niewskazany .

  ---------- Wiadomość dodana o 03:02 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 01:03 ----------

  Dodam jeszcze fajniejszy artykuł o przetworzonych tuczących węglowodanach
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

  ---------- Wiadomość dodana o 03:03 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 03:02 ----------

  Dodam jeszcze fajniejszy artykuł o przetworzonych tuczących węglowodanach
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

  ---------- Wiadomość dodana o 23:42 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 03:03 ----------

  skoro wątek w zasadzie o diecie to pozwole sobie tutaj wkleić
  coś o dietach GENOTYPOWYCH . Jak z tego wynika jest kluczem do zdrowia i skutecznego utrzymania wagi
  Badacz. Mistrz w adaptacji do zmiennych warunków środowiskowych i naprawy swoich genów. Niewątpliwie ten typ najlepiej "czuje" swój genotyp. Z tego też powodu rzadko przechodzi na jakieś usystematyzowane diety, raczej wybiera sobie po małej cząstce, która mu pasuje, czego osobiście doświadczyłem wielokrotnie, gdzie badacze traktowali moje słowa jako ciekawostkę. Typ oczywiście mięsny z większym przechyłem na tłuszcz lub białko w zależności od grupy krwi (A,AB TŁUSZCZ, 0, B BIAŁKO). Stąd też jego motto życiowe: zrobię po swojemu, bo świetnie "czuje" swoje ciało, a światem materialnym jest raczej zafascynowany niż zatroskany, tzn. lubi odkrywać coś pod tytułem: "jak to działa?". Z tego właśnie wynika jego duża podzielność uwagi i równoczesny odbiór różnych bodźców zmysłowych oraz znakomita i drobiazgowa pamięć. Znakomity zarządca z wyjątkową zdolnością odnajdywania swego miejsca w świecie. To specyficzne podejście do życia powoduje chwilowe (lub też dłuższe) zaniki poczucia miejsca i czasu, co sprzyja wypadkom (niebezpiecznym szczególnie samochodowym). Przez inne genotypy uważany raczej za ekscentryka i dziwaka z powodu niezrozumienia jego podejścia do życia (nieuzasadnione), dlatego najlepiej rozumie się 2 badaczy o tych samych lub podobnych zainteresowaniach. Pięta achillesowa to nadreaktywność na toksyny i leki, powolne odtruwanie wątroby oraz ogólnie detox i problemy z układem krwionośnym związane z "leniwym" szpikiem kostnym. Badacze to często ekscentryczni acz genialni naukowcy, którzy z mnóstwa różnych danych potrafią wyciągać celne spostrzeżenia. Żyją długo ze względu na dużą sprawność w naprawie własnego genomu oraz szybkie alarmowanie organizmu o błędach żywieniowych i zagrożeniach środowiskowych. Dodam jeszcze dużą wytrzymałość fizyczną, częstą leworęczność, łatwość w utrzymaniu wagi, prawidłowo ćwicząc powinien się pocić, bardzo pomocne mu są regularne zabiegi oczyszczające organizm (szczególnie wątroby i woreczka żółciowego).

  ---------- Wiadomość dodana o 23:45 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 23:42 ----------

  Wojownik. W młodości najbardziej płodny, bardzo rzadko na coś chorujący, szybki metabolizm, wielka uroda u obojga płci, lubi się bawić, odznacza się wielką siłą. Bardzo mocną stroną ich jest najlepsza acetylacja (oczyszczanie ustroju ze śmieci) odwrotnie do Badacza, co powoduje szybkie powracanie do zdrowia i najlepsze rokowanie wyjścia z raka, zawału. Nie mają skłonności do alergii. W wieku średnim (40-50lat) geny zaczynają się zacinać i procesy starzenia zaczynają gwałtownie przyspieszać. Związane jest to z pochodzeniem tego genotypu.Byli to pierwsi mieszkańcy miast. W jego czasach występowało wiele wojen plemiennych z braku pożywienia, trzeba było być bardzo czujnym, sprawnym i gotowym do odpierania ataków. Niepewność była wtedy chlebem powszednim także z powodu niedożywienia (główny powód wojen) oraz epidemii spowodowanych wędrówką ludów poszukujących pożywienia. Uchodzili z życiem ci, którzy potrafili się dobrze zorganizować pod względem ataku i obrony. Stąd ten genotyp posiadało wielu wodzów, królów, ogólnie przywódców w walce. Tak więc w dzisiejszych czasach główne zadanie diety to uciszenie tych reaktywnych genów, które kiedyś były tak pomocne. Ta "gorączkowość" genów z czasem powoduje problemy z nadciśnieniem krwi na tle zapaleń dosłownie wypalanych tętnic, problemy trawienne (wzdęcia i kurcze spowodowane osłabieniem mięśni brzucha oraz uciskiem narządów wewnętrznych), szybką niepłodność i problemy z krzepnięciem (zaburzenia lepkości) krwi związaną ze źle znoszonym stresem i zaburzeniami hormonalnymi, skłonności do cukrzycy i otyłości w wieku średnim. U Wojownika smażona i rozgotowana wieprzowina i wołowina w jej przemianie chemicznej tworzy czynniki rakotwórcze, które wiążą DNA i wywołują rak żołądka, okrężnicy i sutka. Najlepsza dla nich jest dieta śródziemnomorska z dużą ilością ryb, olejów, zbóż, warzyw i owoców. Jako jedynemu genotypowi bardzo służy kawa. Z ciekawostek na forum diety genotypowej dowiedziałem się, że częstą prawidłowością jest łączenie się w pary mężczyzn Zbieraczy i kobiet Wojowników.

  ---------- Wiadomość dodana o 23:47 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 23:45 ----------

  Łowca. Posiada świetny metabolizm, ogromną energię na krótki czas, atletyczny, wysoki (masaje), najbardziej mięsożerny genotyp, umysł ścisły, uzdolniony techniczne (wielu inżynierów, technologów). W dobie współczesnej problemy ze swoim gorączkowym genomem musi prawidłowo się odżywiać i stosować techniki relaksacyjne (zagrożenia nadnerczy i przysadki mózgowej), gdyż grozi mu w wieku średnim wyraźny spadek energii i szybkie starzenie. Ma dość wrażliwe jelita (celiakia) i grozi mu alergie, choroby autoimmunologiczne np. astma, reumatoidalne zapalenie stawów, depresje (płytki sen). Łowca najlepiej radzi sobie w warunkach krótkotrwałego stresu, dość długiego bezruchu, bezczynności przetykanego krótkimi okresami intensywnego wysiłku. Ciekawostka: wśród masajów bez problemów komórką posługują się zarówno kobiety jak i mężczyźni co jest wynikiem łapania "w lot" zawiłości technicznych.

  ---------- Wiadomość dodana o 23:51 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 23:47 ----------

  ZBIERACZ Po pierwsze skąd u niego duży apetyt. On żyje w ciągłej naturalnej hipoglikemii (nie chorobliwej) ponieważ jego geny są nastawione na głód czyli oszczędzają składniki pokarmowe na gorszy czas. Jedynym przełącznikiem, który wyłącza ten mechanizm jest białko i to najlepiej zwierzęce. Po pierwsze białko doskonale on trawi, po drugie białko go syci w naturalny sposób tzn. wyłącza się oszczędny charakter genomu i organizm przestaje magazynować i zaczyna odżywiać komórki. Jest to jakby nasycenie w czasie tzn. nie występuje natychmiast ale po posiłku nie ma zachcianek. Węgle natomiast sycą go natychmiast, ale na krótko. Po chwili chcesz ponownie jeść. Tłuszcz raczej jest dla zbieracza "niewidzialny" w sensie poczucia nasycenia w mózgu. Stąd zbieracz mocno szuka pocieszenia w jedzeniu choć fizycznie nie jest głodny, jest niedożywiony komórkowy. Za to jeśli postawi na białko tłuszcz zwierzęcy to jest okazem zdrowia. Każde węgle włączają ten cały mechanizm oszczędzania. U mnie zaczął występować chroniczna niechęć do węgli szczególnie roślinnych, bo podskórnie zacząłem odczuwać, że węgle=głód permanentny. Zbieracz dietą wyznacza sobie zdrowie na starość, tzn. jeśli włącza często ten mechanizm oszczędzania, to nawet nie mając jakiejś widocznej otyłości to w tkance tłuszczowej zbierają się wszystkie toksyny, które spożył w ciągu całego życia, teraz w postaci skoncentrowanej zaczynają siać spustoszenie uwalniając się do krwi. Poza tym alzchaimer czyli skarmelizowane neurony w mózgu zaczyna odzywać się. Także zbieracz siedzi na bombie zegarowej. Mocne strony to duża wydolność umysłowa, wręcz fenomenalna (co nie znaczy, że ma jakąś szczególnie pojemną pamięć) i algorytmiczny umysł, tzn zbieracz nie lubi szczególnie poetyckiej opisowości, raczej wybiera opcję zerojedynkową, dzięki czemu może szybciej trafić w sedno problemu. Jest też zmysłowy i doskonale bawi się w towarzystwie, jest często jego duszą. To chyba tyle. Później być może opiszę zachowania innych genotypów, tzn moje spostrzeżenia.

 3. #3
  Awatar krysial
  krysial jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  08-04-2004
  Mieszka w
  Głogów
  Posty
  715

  Domyślnie Odp: Fajny artykuł o bananach ;)


  Koczownik
  . spokojny, często flegmatyczny, spolegliwy, woli skrywać emocje, krzepkiej budowy (duża masa kostna i mięśniowa). Najbardziej przystosowany do fermentowanych i piwa. Jest mistrzem w wizualizacji i ona bardzo mu pomaga we wracaniu do zdrowia, medytacji (styl jezuicki) i komunikacji głębszej z innymi ludźmi.Słabością jego nie jest psychika lecz ciało ,jego schorzenia i częste chroniczne zmęczenie. Wrażliwy na gluten i białka lecytyn. Jego pięta achillesowa to niedobory w produkcji tlenku azotu i problemy z tego wynikające tzn.:
  kontrola obiegu krwi, (np. bardzo niskie ciśnienie)
  poprawa wymiany wiadomości między komórkami nerwowymi,
  regulacja działalności mózgu (wpływ m.in. na pamięć),
  regulacja motoryki przewodu pokarmowego,
  uczestnictwo w funkcjach układu oddechowego
  uaktywnianie komórek zwanych makrofagami, które oczyszczają ustrój z ciał obcych w trakcie chorób i kontuzji oraz pasożytów i wirusów.
  Przy czym ten niedobór może być różny, w różnych częściach organizmu (układ krążenia, układ immunologiczny, układ nerwowy) i dlatego gama dolegliwości koczownika może być przebogata: schorzenia nerwowo-mięśniowe, szybkie męczenie się, powoli rozwijające się infekcje wirusowe i pasożytnicze, meteopatia, wrażliwy przewód pokarmowy, upośledzenia układu immunologicznego, niespokojny sen, źle radzą sobie ze stresem, choroby autoimmunologiczne (przy nadaktywności układu immunologicznego), schorzenia śledziony i wątroby (marskość), stwardnienie boczne zanikowe. Koczownikowi pomaga bardzo szczotkowanie skóry na sucho.
  Koczownicy są często reżyserami widowisk gdzie jest dużo ruchu (np. balet, filmy-często operatorzy kamer)


  ---------- Wiadomość dodana o 23:55 ---------- Poprzednia wiadomość dodana o 23:52 ----------

  Nauczyciel. Najbardziej zrównoważony genotyp na linii soma-psyche.Jest mistrzem współdziałania ciała z rozumem i dlatego wszelkie zakłócenia powodują u nich poważne perturbacje, a jednocześnie najszybciej wraca do zdrowia poprzez ćwiczenia relaksacyjne i odpowiednią dietę. Ponieważ posiada tolerancyjny układ immunologiczny dość łatwo zapada na różne infekcje skórne, anginy (zwłaszcza dzieci), organizm dość późno wykrywa w sobie mutacje nowotworowe dając "na zewnątrz" dość późno oznaki tych symptomów. Dlatego nauczyciele powinni jako pierwsi być chętnymi osobami do badań wczesnego wykrywania raka, niestety w tym względzie nie mogą do końca ufać organizmowi. Nauczyciele kiepsko trawią czerwone obrobione termicznie mięso, dlatego te ilości powinny być odpowiednio ograniczone, tak samo jeśli chodzi o tłuszcze zwierzęce, gdyż brakuje im enzymów prawidłowo ich trawiących. Są skupieni i opanowani, pogodnie patrzą na życie, choć czasami są zbyt drobiazgowi, mają dusze artystyczne i żyją szczęśliwie, długo i zdrowo. Są muskularni, bardzo zręczni i posiadający dużą siłę fizyczną (wielu kulturystów, którzy z łatwością budują masę mięśniową). Tak więc ich układ nie jest nadreaktywny tak jak np. badacza co nie jest wcale złe pod warunkiem dbania o odpowiednią dietę, dosypiania, niwelowania stresu zachowując równowagę między aktywnością fizyczną i duchową. Genetycznie nauczyciele najbardziej przystosowani są do trawienia zbóż, ryb i owoców morza. Dla nich wskazana jest dieta jarsko-rybna. Do walki ze stresem i napięciem najlepszy sposób to techniki głębokiego oddychania, chłodna kąpiel, prysznic (morsy) i zimne napoje. Także techniki medytacyjne.

  ---------- Wiadomość dodana 28-02-2012 o 00:21 ---------- Poprzednia wiadomość dodana 27-02-2012 o 23:55 ----------

  PODSUMOWANIE
  Wynika z tego ,ze naszym ciałem zarządzaja geny,tak jest wg dr ADAMO ,który wydał książke
  o dietach wg genotypu Obrazowo przedstawił to tak np. 2 osoby jedna z grupą krwi A, druga z grupą krwi 0 spożywają takie samo mięso, w takiej samej ilości. I osoba z grupą krwi A będzie miała o wiele większe problemy ze strawieniem tego mięsa . A przecież reakcje biochemiczne u obu osób przebiegają .
  Myśle że .najważniejsza jest intencja podejścia do DG. Intencją musi być zrozumienie "dlaczego?" a nie jakiś tam reżim żywnościowy.
  Ważna jest długośc zycia ale i jakość .
  Człowiek jest po prostu rozregulowany, nie doświadcza swojego ciała i nie jest z nim we właściwej relacji ignorując jego konieczne potrzeby, jego naturę. Stąd też miota się od diety do diety, z długopisem, notesem, kalkulatorem i wagą w ręku jednocześnie. Ludy żyjące w miarę oddzielenie od cywilizacji, trzymające się swoich zwyczajów żywieniowych nie mają tej specyficznej "obsesji" dietetycznej tzw. cywilizowanego człowieka. A przecież równowaga genowa może dać każdemu genotypowi: intuicję Badacza, energiczność Łowcy, pogodność Zbieracza, energię duchową Nauczyciela, miłość do życia Wojownika, jedność ciała i umysłu Koczownika
  Jak przeczytałam ZBIERACZA to jakby o mnie pisano
  Ostatnio edytowane przez krysial ; 28-02-2012 o 00:23

 4. #4
  Awatar krysial
  krysial jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  08-04-2004
  Mieszka w
  Głogów
  Posty
  715

  Domyślnie Odp: Fajny artykuł o bananach ;)

  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  bardzo fajny zestaw leczniczych ziół -musiałam wkleić bo w ulubionych już nie mam miejsca

 5. #5
  Awatar krysial
  krysial jest nieaktywny Znany na forum
  Dołączył
  08-04-2004
  Mieszka w
  Głogów
  Posty
  715

  Domyślnie Odp: Fajny artykuł o bananach ;)

  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Fajna skuteczna dieta w zasadzie ,nawet Prezydent na nią sie załapał

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •