Strona 2768 z 3048 PierwszyPierwszy ... 1768 2268 2668 2718 2758 2766 2767 2768 2769 2770 2778 2818 2868 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 27,671 do 27,680 z 30473
Like Tree69314Lubią to

Wątek: Zawziete po 40-tce- Wirtualna Grupa Wsparcia

maniusia72 jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    Częstochowa

Domyślnie Odp: Zawziete po 40-tce- Wirtualna Grupa Wsparcia

Marti
    chciałaś coś więcej o cioci Wojtka
    Ciocia Jadzia był nauczycielką polskiego przed wojną, była też bardzo zaangażowana w harcerstwo już od dzieciństwa. Szybko została drużynową a już wkrótce powołała do życia żeńską drużynę harcerek której została komendantką, prowadziła też obozy dla harcerek. Była bardo lubianą nauczycielka , co potwierdza wiele osob, nawet na necie udało mi się znaleźć dobre o niej opinie choć tyle lat juz minęlo...
    Ja niestety nie poznalam tej cioci bo zmarła zanim poznałam wojtka, wiem neiwiele tylko tyle co od Wojtka i teściowej, no i ze wmianek z książki o której pisałam
    W czasie wojny ciocia prowadziła tajne nauczanie, w jej mieszkaniu również była komenda praskiej drużyny harcerek, która działała rownież podczas Powstania. Ciocia także działała jako sanitariuszka w punkcie dla dzieci chyba to się ogródek nazywało. Pomagała Żydom w getcie, uczyła się filozofii u Kotarbińskiego też na tajnych nauczaniach . Jak ogarniała tyle rzeczy ? Nie mam pojęcia !
    W czasie Powstania aresztowano jej męża , został wywieziony do obozu gdzie zmarł w 1945.
    Po wojnie nie spodobało jej się jak ma wyglądac harcerstwo według nowego rządu wię zrezygnowała z funkcji komendantki a drużyna została rozwiązana. Powróciła do harcerstwa w 1956 kiedy przywrócono ZHP, została wtedy zastępca komendanta. Znów prowdziła obozy dla młodziezy wdług zasad przedwojennych, mimo że to bylo źle widziane. Uczyła też w szkole polskiego i WF.
    Po wojnie działała tez w ielu innych organzacjach, np w towarzystkie Krajoznawczym, czy pomocy ociemniałym, i coś tam jeszcze .
    Po smierci harcerki ufundowały jej tablice o kórej wspomniałam w kościele świętego Marcina
    Jes też ciekawa historia sztandaru tej drużyny
    Kiedy została powołana w latach 20 czy tez początku 30 dziewczęta chcialy mieć sztandar, jedna z nich zaprojektowała jak ma wyglądac, ale potrzebny był materiał. Wtedy babcia jednej z nich oddała swoją atłasową suknię ślubną z ktorego został uszyty. W czasie wojny dyrektorka szkoły ukryła sztandar w swoim mieszkaniu. Podczas Powstania mieszkanie zostało splądrowane przez Niemcow, a wszystko cenne wywiezione do Auschwitz w tym sztandar. Przypadkiem jedna z wieźniarek podczas segregacji rzeczy znalazla go i schowała pod ubranie a następnie w poduszkę, Tak przetrwał do wyzwolenia. Po wojnie delegaca wraz z ciocią odebrała ten sztandar podczas uroczystości w obozie.
    marti38 lubi to.

Awatar marti38
    marti38 jest nieaktywny Znany na forum

Maniusiu, bardzo Ci dziękuję, to piękny kawałek historii

Mieszka w
    Częstochowa

Teraz będzie a ratach to może przetrwa.

Byłyśmy dzisiaj z Marta w OKF na Klimcie. Tzn miało być o Klimcie a było o mnóstwo innych osób a o Klimcie liźnięte ale i tak mi się film podobał, było trochę nowej wiedzy i trochę rzeczy do przemyślenia na temat ludzkiej natury. Marcie tez się podobało ale ona zna tą serię, bo ze szkoły chodzili na wszystko.
    Poznałam tez podobno sławnego malarza Egon Schiele. No dla mnie malował strasznie, no ale podobno wielki był, więc wierzę … że faktycznie

Było tez o Freudzie i innych psychoanalitykach którzy mieli wpływ na artystów secesji, ciekawe było jakby nie patrzeć i zdaje mi się że będę na tą serię chodzić regularnie, a seria to Wielka Sztuka na ekranie
    marti38 lubi to.

Mieszka w
    Częstochowa

Cytat Zamieszczone przez marti38 Zobacz posta
    Maniusiu, bardzo Ci dziękuję, to piękny kawałek historii

Bardzo żałuje że nie miałam okazji poznać bo na pewno warto by było
    marti38 lubi to.

Mieszka w
    Częstochowa

Tereniu, fajnie że święta udane mimo szwagra, a teraz wracamy do odchudzania bo i ja pojadłam za dużo, a Marta wrócila od chrzestnej która schudła 12kg , buuuuu
    Ja też lubię ojca Pio, jestem nim zafascynowana

Beverly też wspominam mile msze n obozach , fajny klimat bez polityki
    marti38 lubi to.

Awatar Beverly
    Beverly jest nieaktywny Sławny na forum
    Mieszka w
    Warszawa
    Wpisy na blogu
    8

Maniusia, jaki piękny kawał historii...fajnie, że się z nami podzieliłaś....kurcze, giną takie historie gdzieś.
    i tak, to ja. wygrała Pani słonia
    marti38 lubi to.
    NIE DAJMY ANIOŁOM ODLECIEĆ, NIE DAJMY SKRAŚĆ SOBIE SKRZYDEŁ

https://forum.jestemfit.pl/tylko-zal...dabrowska.html

krysiapysia jest nieaktywny Znany na forum

Maniusiu, jestem pod wrażeniem. Ciekawa jestem która którą wyciąga – Ty Martę czy Marta Ciebie?
    Trudne, smutne i zarazem często piękne te nasze historie dziejowe. Jakże zupełnie inny punkt odbicia - poświęcenie, bohaterstwo, wzniosłe uczucia. Inne od tego, od czego odbijało się powojenne pokolenie najeźdźców. To ta inność historyczna (między innymi) i wynikające z niej konsekwencje tak bardzo uderzyły mnie, kiedy czytałam Genialną przyjaciółkę.

Beverly, czyli nie zgadłam. Za to brawa dla Maniusi . Czyli możemy powiedzieć, że trochę Cię już poznałyśmy
    Beverly and marti38 like this.

Mieszka w
    Częstochowa

witam po świetach
    niestety zaczyna się proza życia

kawa-zakwitnie-wiosny-40714589.jpg

Krysiu ciężkie pytanie, tym razem ja zaproponowałam wyjście, ale Marta zna ten cykl bardzo dobrze bo ze szkoła na każdy odcinek chodzili. I wem że jej się bardzo podobało, bo nie były to obowiązkowe wyjścia a jednak nie opuściła żadnego.
    A wczoraj byłam tochę zaskoczona bo była pelna sala, jednak są ludzie co potrzebują czego więcej niż tylko filmy Vegi

Beverly to czekam na słonia
    Ostatnio edytowane przez maniusia72 ; 23-04-2019 o 06:12
    marti38 and Agnieszka111 like this.

Awatar Agnieszka111
    Agnieszka111 jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    łódzkie

Cześć moje dziewczyny
    Wróciłam, zachwycona Świętami, morzem, które ugościło nas czterodniowym słońcem i niebem bez żadnej chmurki. To były piękne Święta . W dodatku, pomimo obfitego, niezwykle sutego jedzenia, tudzież gofrów, lodów piwa między posiłkami, udało mi się przytyć zaledwie 100 gram! Jestem więc przeszczęśliwa
    Doczytałam, że i Wasze święta były udane, więc fajnie, że wszystkie spędziłyśmy dobry czas

Do Maniusinej kawki, dołączam malutką swoją

images (12).jpg

Najpierw podziękuję za życzenia imieninowe, które obchodzone nad morzem miały wyjątkowy wymiar, w przyszłym roku, w niedzielę wielkanocną mam urodziny , taki los kwietniowych solenizanto- jubilatów Prawie każdego roku mam w tym czasie, lub jego okolicach swoje własne święto

Marti, ja tez cieszę się na spotkanie, Tereska poda nam adres na apce, a ponieważ wszystkie jedziemy autami, to umówimy się, co która przywiezie żeby nam się przyjemniej siedziało Ja, mogę przywieźć ciasto na deser, sałatkę i jakieś mięsko do wygodnego jedzenia i Teresko, mam w domu pokaźną ilość naczyń jednorazowych z czasów, gdy woziliśmy jedzenie do rodziców, więc żeby nie przyszło Co do głowy wieźć na działkę zastawy Rosenhtala , bo przywiozę dla nas trzech wystarczająca ilość

Sonko, jeśli są kijki, to i spadki będą , trzymam kciuki

Krysiu, cieszę się, że film szumiącego morza przydał się Ja mogłabym spędzić całe życie w takiej scenografii. Kocham morze i już

Beverly, również śpiewałam w chórze kościelnym i też w bordowych strojach Postawiłam na solówke

Maniusiu, piękna historia

Teresko, i ja odbyłam podobną wycieczkę, a Ojca Pio kocham bardzo i często z Nim " rozmawiam". Nie ustaję w marzeniach, że kiedyś poczuję zapach fiołków...

Zabieram się z pranie

Udanego dnia dziewczyny
    Ostatnio edytowane przez Agnieszka111 ; 23-04-2019 o 06:16
    maniusia72 and marti38 like this.

Mieszka w
    Częstochowa

Moja Marta urodziła się dzień po Wielkiej Nocy więc tez często miewa urodziny w święta
    marti38 and Agnieszka111 like this.

Uprawnienia umieszczania postów