Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
Like Tree4Lubią to

Wątek: Ilość posiłków w ciągu dnia.

Awatar Madziulek86
    Madziulek86 jest nieaktywny Sławny na forum
    Mieszka w
    Warszawa
    Wpisy na blogu
    39

Domyślnie Ilość posiłków w ciągu dnia.

Witam,
    Mam dylemat w kwestii ilości Jednych posiłków... W minionym tygodniu postanowilam jeść co 2h,poc z atkowo się przejadalam dopieri 3 dnia zaczęłam jeść mniejsze porcje...
    Czy jedzenie 5 razy dziennie naprawdę ma sens? Moja waga wzrosła i wiem że jednak lepiej zachowuje się na 3 posiłkach dziennie...
    Jak znaleźć zloty środek?
    JAK KTOŚ CHCE SZUKA SPOSOBÓW, JAK KTOŚ NIE CHCE SZUKA POWODÓW

Awatar zuzka19
    zuzka19 jest nieaktywny Nowy na forum

Domyślnie Odp: Ilość posiłków w ciągu dnia.

Absolutnie nie ma takiej potrzeby . Trzeba jeść tyle i tak często, jak się potrzebuje. Ja jem 4 posiłki dziennie - śniadanie, przekąskę, obiad i kolację, a często ten ostatni to po prostu obiadokolacja (większa porcja). Moja mama schudła 16 kg w 3 miesiące dzięki metodzie intermittent fasting - wyznaczasz sobie okno żywieniowe w którym jesz, a resztę dnia pościsz. I tak mama jadła od 10 do 18 3 posiłki po 500-600 kcal, a chudła i to ładnie, a jest przed 50. Moim zdaniem to mit z tym, że sobie tak napędzamy metabolizm - jedz jak ci wygodnie, faktycznie warto czasem zjeść 3 większe posiłki a nie 5 malutkich, bo ja np. muszę się najeść prawie do syta - nie umiem skubnąć 100 gram kurczaka i 3 łyżek ryżu i odejść od stołu, inaczej czuję się źle i w efekcie apetyt mi wzrasta.

Dietetyk_Kamila jest nieaktywny Znany na forum

Zasady zdrowego żywienia i zalecenia instytucji takich jak np. Instytut Żywności i Żywienia sugerują, że powinno się jesć regularnie 5 posiłków dziennie co 3 godziny. Jednak w tej zasadzie kluczowa i najważniejsza jest regularność. Powinniśmy ustalić sobie schemat posiłków najbardziej dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Część osób zdecydowanie preferuje zjadanie częściej mniejszych porcji, jednak 3 posiłki w ciągu dnia nie są niczym złym. Ważne jest aby pokrywały one nasze zapotrzebowanie kaloryczne - zarówno nadmiar jak i deficyt kalorii jest szkodliwy. Jeżeli zjadasz dziennie trzy odpowiednio zbilansowane posiłki, jesteś najedzona, czujesz sie z tym dobrze nie ma konieczności wprowadzania pięcio posiłkowego jadłospisu na siłę. Tak jak wspomniałam wcześniej warto skupić sią na regularności, ponieważ badania sugerują, że nieregularny schemat posiłków może prowadzić do podwyższenia poziomu insuliny po posiłku oraz pogorszenia profilu lipidowego.
    waszka and Andi 1975 like this.
    Dietetyk kliniczny

Awatar Madziulek86
    Mieszka w
    Warszawa
    Wpisy na blogu
    39

Z regularnoscia bywa różnie, bo w pracy nie zawsze mogę jeść o tych samych porach a w domu moge na sniadaniu przeżyć cały dzien i nie mam ochoty na cokolwiek do jedzenia miedzy 12 a 16.... Gdzie w pracy mogłabym te małe posiłki co 2h zjadać...

Kiedyś waga spadała teraz nawet nie drgnie chy a ze do góry... Fakt ze nie zawsze jem uczciwie i zdrowo bo czasem wpada coś słodkiego... ale bladego pojęcia nie mam co jeść i jak by waga spadała... Ograniczyłam do totalnego minimum zboża (przez pieczywo itp mam brzuch) i nie jwm nabiału poza serem żółtym i sporadycznie plesniowym,nie lubię jogurtów itp. Nie mam pojęcia co mogę spróbować robić by waga spadała?

A niedoczynność chyba nie ma na to az takiego wpływu...

Awatar zuzka19
    zuzka19 jest nieaktywny Nowy na forum

Sery żółte i pleśniowe są najbardziej tłuste, więc to z nich powinno się rezygnować. Może sęk leży w tym, że jesz za mało? Mogłabyś wypisać przykładowy dzień z godzinami jak to wygląda?

Awatar Madziulek86
    Mieszka w
    Warszawa
    Wpisy na blogu
    39

Ja raczej nigdy nie jadlam za malo, heh
    10:00 wrap z pesto,wedlina cienko krojonym serem.zoltym,paprykaogorkkem,pomidorkiem,ssalata
    12:00 udko kurczaka i 3 lyzki ziemniaków plus trochę zielonego ogórka i papryka
    14:00 2 śliwki plus 2 kiwi
    16:00 wrap j.w.
    Ok 20:00 polowa malej kupnej pizzy
    Tak akurat wyglądał mój wczorajszy dzień, do tego 2 kawy,jedna herbata,kubek wody z sokiem z cytryny i woda ok 3-4szkl.

Twój jadłospis nie wygląda źle, ozywiscie nie podoba mi się kupna pizza

Jesli chodzi o to co mogłabyś zrobic aby waga drgnęła, postaram się dac Ci kilka praktycznych wskazówek:

1. Po pierwsze odpowiednia kalorycznoć diety, zarówno za duża jak i za mala ilośc energii jest szkodliwa i sprzyja wzrostowi masy ciała. Czy obliczałaś kiedyś swoją całkowitą przemiane materii? Jesli nie możesz to zrobic przy uzyciu tego kalkulatora:

https://www.jestemfit.pl/kalkulator-cpm

Całkowita przemiana materii mówi o tym ile kalorii Twój organizm potrzebuje do prawidlowego funkcjonowania. Jeżeli zalezy Ci na redukcji masy ciała, od otrzymanego wyniku odejmij 500 kcal, taki deficyt kaloryczny pozwoli Ci na utratę 0,5 kg tygodniowo. Pamietaj, że nigdy nie powinnas schodzić z kalorycznością poniżej podstawowej przemiany materii, którą obliczysz tym kalkulatorem:

https://www.jestemfit.pl/kalkulator-bmr

2. Regularność! O tym wspominałam juz wcześniej. Postaraj się dostosować ilośc i godziny posiłków, tak aby jak najbardziej Ci odpowiadały i trzymaj sie ich codziennie. Na początku może wydawac sie to trudne jednak po pewnym czasie zauwazysz, ze Twój organizm domaga sie posiłku o ustalonych porach.

3. Unikaj przetworzonej żywności. Takie gotowe produkty ze sklepu sa szybkim rozwiazaniem, niestety zawieraja wszystko co co dla naszego organizmu najgorsze - utwardzane tłuszcze, cukry proste, nie wspominając o niezliczonej ilosci chemicznych dodatków. Najlepiej znaleźć odrobinę czasu na przygotowanie posiłków na nawet dwa, trzy dni do przodu. sama wiem jak ciezko jest gdzy wraca sie z pracy zmeczonym i głodnym, wtedy łatwo wpadaja nam w ręce rzeczy, których nie powinnismy jeść. Lepiej nie stwarzac sonie takich sytuacji i po powrocie mieć w lodówce cos zdrowego na kolację

4. To zasada, którą na pewno bardzo dobrze znasz: dużo warzyw - powinny sie znaleźć k kazdym posiłku, jak najmniej cukrów prostych, białego pieczywa, makaronów, drożdżówek itp. Nie powinnaś jednak zupełnie eliminować węglowodanów, spozywaj pełnoziarniste kasze czy brązowy ryż do obiadu. Z ziemniaków nie trzeba rezygnować, jednak puree okraszone spora ilościa masła nie sa najlepszym rozwiazaniem
    Wprowadź do swojego jadlospisy tłuszcze roślinne, jedz orzechy.

5. Dobrym rozwiazaniem dla Ciebie moze okazac sie sniadanie białkowo-tłuszczowe, szczególnie jeżeli nie odpowiada Ci jedzenie pieczywa. Takim śniadaniem może byc jajecznica, omlet, jajka na miękko - z dodatkiem ulubionych warzyw, sałatka zawsze z dodatkiem oliwy, ryba czy awokado (np. awokado przekrój na pół, wyciagnij pestkę, nafaszeruj ulubionymi warzywami, możesz zapiec przez 10 minut w piekarniku. (Śniadanie białkowo-tłuszczowe wskazane są dla osób z zaburzeniami wydzielania kortyzolu)
    Madziulek86 lubi to.
    Dietetyk kliniczny

Awatar ewelinawarchol
    ewelinawarchol jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    Bielsko-Biała

Ja wyrobiłam sobie harmonogram jadania posiłków, swój własny i trzymam się go, bo wtedy utrzymuję wagę, nie czuję się zmęczona, ani głodna, ani przejedzona. Śniadanie jem praktycznie od razu po wstaniu z łóżka i porannej toalecie. To jest podstawa. Drugie śniadanie jem około godziny 11-12. Później obiad między 14 a 15, z podwieczorkiem bywa różnie, czasem nie jem go wcale, bo na przykład zdarza mi się często większy głód z rana i na śniadanie, lub drugie śniadanie zjem po prostu więcej. I kolacja około 18-19. Wiadomo, z godzinami pracy zazwyczaj bywa różnie i często jest to przeszkoda w regularnym jedzeniu, jednak mimo wszytsko warto tej regularności pilnować jak tylko się da. Większość ludzi, których mam wokół siebie mówi, że na ogół największy apetyt ma niestety na wieczór i dziwią mi się, jak mówię, że ja wstaje rano z łóżka i wtedy jestem najbardziej głodna, dla nich na przykład dziwne wydaje się zjeść rano tak dużo. A ja znów strasznie nie lubię najadać się na noc i nienawidzę zasypiać z pełnym żołądkiem, bo rano zawsze mam bóle brzucha, jak jest na przykład jakieś przyjęcie, impreza i zje się dużo na noc. Oczywiście ten swój harmonogram wypracowywałam stopniowo, ale kluczem zawsze było zaczęcie dnia naprawdę od solidnego śniadania.
    Blooom lubi to.

Cytat Zamieszczone przez ewelinawarchol Zobacz posta
    ale kluczem zawsze było zaczęcie dnia naprawdę od solidnego śniadania.
    Równiez polecam rozpoczęcie dnia od śniadania, to czy zjemy takie na bazie węglowodanów złożonych czy białka i tłuszczu zalezy od nas, musimy obserwować swój organizm i sprawdzic, która opcja bedzie dla nas lepsza, ważne jest to żeby sniadanie było. Badania wykazują, że pomijanie sniadania powoduje gorszą kontrole apetytu w ciągu dnia.
    Dietetyk kliniczny

Awatar Madziulek86
    Mieszka w
    Warszawa
    Wpisy na blogu
    39

Ja jem śniadanie dopiero w pracy,rano nie mam na to czasu wstaje po 6 a jem sniadanie kolo10 zaś koło 8 wypijam szklankę wody z sokiem z cytryny.
    Teraz znów przybyło mi 2kg... Czyli zmiana odżywiania na częściej mi nie posłużyła... Jestem zmęczona ociezala i nie potrafię sobie odmówić słodyczy co przy paleo nie miało miejsca a na pewno nie w takim stopniu jak obecnie...

Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów