Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
Like Tree5Lubią to

Wątek: Witam wszystkich serdecznie :)

Dietetyk_Kamila jest nieaktywny Znany na forum

Domyślnie Witam wszystkich serdecznie :)

Witam wszystkich na forum,

jak pewnie zauważyliscie od jakiegoś czasu pojawiam się na forum i staram się pomagać w rozwiewaniu Waszych żywieniowych wątpliwości W tym wątku możecie zadawać pytania odnośnie diety i odzywiania na które ja postaram sie odpowiedzieć. Teraz chciałabym powiedzieć o sobie coś więcej, żebyście wiedzieli z kim macie do czynienia Mam na imię Kamila i jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dietetyką i zdrowym stylem życia interesuję sie od dawna i teraz wciąż staram się poszerzać moje horyzonty Z przyjemnością nie tylko podzielę się z Wami tym co wiem, ale także posłucham Waszego punktu widzenia związanego z tym tematem.

Zapraszam serdecznie
    majacyr and novaya like this.
    Dietetyk kliniczny

Awatar ewelinawarchol
    ewelinawarchol jest nieaktywny Znany na forum
    Mieszka w
    Bielsko-Biała

Domyślnie Odp: Witam wszystkich serdecznie :)

Kamilo, fajnie, że jesteś tu na forum i zawsze służysz fachową poradą na temat zdrowego odżywiania. Nieraz mnie już oświeciłaś, na przykład rozwiałaś moją długotrwałą zagwozdkę dlaczego owoce suszone mają więcej kalorii, niż świeże Albo tym, że siemienia lnianego nie zalewamy gorącą wodą, tylko zimną. Taki z Ciebie forumowy, żywieniowy sensei

Awatar tigia
    tigia jest nieaktywny Znany na forum

Witam serdecznie, cieszę się, że jesteśmy pod opieką pani dietetyk :-) Pozdrawiam serdecznie, na pewno bedę tu zaglądać!

Awatar zuzka19
    zuzka19 jest nieaktywny Nowy na forum

A ja chciałabym zobaczyć jakiś wpis na temat dietetyki jako kierunku studiów, bo się wybieram

Awatar dolinalotosu
    dolinalotosu jest nieaktywny Sławny na forum
    Mieszka w
    opole
    Wpisy na blogu
    6

I ja się przywitam. Pytaj beda tysiące ☺

Awatar novaya
    novaya jest nieaktywny Znany na forum

Jak miło, że na forum jest taka fachowa pomoc. Mam kilka pytań, więc na pewno po świętach będę Cię, Kamilo, męczyć.

Mój wątek: Forum JestemFit.pl - ZAPRASZAM!

Awatar Madziulek86
    Madziulek86 jest nieaktywny Sławny na forum
    Mieszka w
    Warszawa
    Wpisy na blogu
    39

Kamilo mam pytanie o kwestie kortyzolu, miałam robiony między 9:30 a 10:00 rano i wynik wynosił 6 i coś tam po przecinku. Mój endokrynolog stwierdził, że to może oznaczać problemy z nadnerczami... czytałam trochę o kortyzolu i jeśli dobrze pamiętam to przy niskim powinnam chudnąć z łatwością, a ja nie mogę zrzucić nic...
    Co prawda obecnie wypracowuję nowe nawyki żywieniowe i pewnie to też kwestia tego... Pytanie brzmi jaki wpływ ma kortyzol na zrzucanie wagi i co mogą oznaczać jego nadmiar bądź za mała ilość?
    JAK KTOŚ CHCE SZUKA SPOSOBÓW, JAK KTOŚ NIE CHCE SZUKA POWODÓW

Cytat Zamieszczone przez zuzka19 Zobacz posta
    A ja chciałabym zobaczyć jakiś wpis na temat dietetyki jako kierunku studiów, bo się wybieram
    Obiecuję, że coś na ten temat napiszę

Cytat Zamieszczone przez Madziulek86 Zobacz posta
    Kamilo mam pytanie o kwestie kortyzolu, miałam robiony między 9:30 a 10:00 rano i wynik wynosił 6 i coś tam po przecinku. Mój endokrynolog stwierdził, że to może oznaczać problemy z nadnerczami... czytałam trochę o kortyzolu i jeśli dobrze pamiętam to przy niskim powinnam chudnąć z łatwością, a ja nie mogę zrzucić nic...
    Co prawda obecnie wypracowuję nowe nawyki żywieniowe i pewnie to też kwestia tego... Pytanie brzmi jaki wpływ ma kortyzol na zrzucanie wagi i co mogą oznaczać jego nadmiar bądź za mała ilość?
    Z kortyzolem sprawa nie jest prosta, poniewaz jest to hormon, który wywiera w organiźmie zróżnicowane wpływy obejmujące własciwie wszystkie tkanki. Jego wydzielanie charakteryzuje się rytmem dobowym i największe wartości przyjmuje rano:

godz. 8.00: 5 - 25 ug/dl
    godz. 12.00: 4 - 20 ug/dl
    godz. 24.00: 0 - 5 ug/dl

Twój wynik mieści się w normie, jednak znajduje sie tuż przy dolnej granicy. Zbyt niski poziom kortyzolu we krwi spowodowany jest niedoczynnością nadnerczy ta z kolei może mieć wiele różnych przyczyn, min. choroby autoimmunologiczne dlatego konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki. Trzeba pamiętać że infekcje, gorączka czy intensywny wysiłek fizyczny mogą wpływac na poziom kortyzolu i zaburzać wyniki, dlatego najlepiej udać sie do lekarza powtórzyc badania i sprawdzić w czym problem.

Jeśli chodzi o działanie kortyzolu - hormon ten nazywany jest hormonem stresu, ponieważ wytwarzany jest w sytuacjach stresowych, aby uaktywnić organizm do działania. Jedna z głównych funkcji kortyzolu jest lipoliza, czyli rozklad tkanki tłuszczowej w celu uzyskania energii. Z tego wynika, że kortyzol powinien sprzyjać redukcji tkanki tłuszczowej, a tym samaym odchudzaniu. I tak rzeczywiście jest, przy prawidłowym jego poziomie oraz gdy jego poziom zwiększa sie od czasu do czasu, w krótkotrwałych sytuacjach stresowych lub podczas wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Wtedy kortyzol rozkłada tkanke tłuszczową, we krwi pojawiaja sie ciała ketonowe, które stanowia źródło energii, a masa ciala spada.
    Problem zaczyna się, gdy kortyzolu jest za duzo. Dzieje sie tak na przyklad wtedy, gdy sytuacja stresowa zaczyna się przedłużać i kortyzol uwalniany jest ciągle - to niestety w dzisiejszych czasach częste zjawisko. Długotrwały wysoki poziom kortyzolu to sygnał dla organizmu, że trudna sytuacja sie przedłuża i ten zamiast rozkładać tkankę tłuszczową zaczyna ja magazynować "na cięzkie czasy".
    Z tego wynika, że fizjologiczne stężenie kortyzolu w organizmie sprzyja odchudzaniu, ale zbyt wysokie wręcz przeciwnie. Objawem niedoboru kortyzolu rzeczywiscie może być utrata masy ciała, ale dzieje sie tak przy znacznych jego niedoborach, jednak nie ma w niej nic dobrego gdyż wiąże się również z osłabieniem mięsni, stan ten zawsze wymaga interwencji lekarza.
    Dietetyk kliniczny

Awatar Lencia
    Lencia jest nieaktywny Nowy na forum

Czesc mam do Pani takie pytanie. Postanowilam sie wybrac do dietetyka i dostalam diete 1300kcal jem 5 posilkow dziennie tylko ze jest taki problem na drugie sniadanie mam np. Szklanke soku marchwiowego i ciezko jest mi wytrzymac do obiadu bo jestem strasznie glodna tak samo jest po podwieczorku jak mam jakis jeden owoc to do kolacji nie moge sie doczekac. Czy to tak ma wlasnie wygladac? Musze przecierpiec i sie troche po glodzic? Prosze o rade

Witaj

1300 kcal to mało, ale żeby ocenić czy rzeczywiście za mało dla Ciebie musiałabym wiedzieć o Tobie coś więcej: ile masz lat?, jaki jest Twój wzrost i masa ciała? czy cierpisz na jakieś dolegliwości? Jaka jest twoja aktywność fizyczna? Prawidłowa dieta, również redukcyjna powinna pokrywać zapotrzebowanie kaloryczne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nigdy jej wartość kaloryczna nie powinna być niższa od podstawowej przemiany materii. Na diecie nie można się głodzić, jeżeli czujesz, że chodzisz głodna powinnaś zgłosić to swojemu dietetykowi, może uda się dopasować plan żywieniowy tak aby bardziej Ci odpowiadał.
    Andi 1975 lubi to.
    Dietetyk kliniczny

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów