Ze starego forum:
Jeśli chodzi o początkujących, to w okresie pierwszych 9 miesięcy treningu powinni oni przestrzegać nastepujące zasady:
1. ZASADA PRZEŁADOWANIA MIĘŚNI. Polega ona na tym, że trzeba systematycznie zmuszać mięsnie do coraz większego wysiłku. Można to uzyskać przez stopniowe zwiększanie ciężarów, stosowanie większej liczby serii i treningów. To zmusza mięśnie do ciągłego wzrostu. Ważna jest również lokalna wytrzymałość mięśniowa, która pozwala na bardziej intensywny wysiłek. Kształtuje się ją przez stopniowe skracanie przerw wypoczynkowych między seriami oraz zwiększanie liczby powtórzeń w seriach, przynajmniej w niektórych ćwiczeniach. Bez stosowania tej zasady nie ma wzrostu masy mięsniowej, siły i wytrzymałości.
2. ZASADA SERII. Niektórzy fachowcy radzą, aby poczatkujący w pierwszym okresie treningu wykonywali tylko po 1 serii stosując łącznie na zajęciach 12 ćwiczeń na wszystkie podstawowe grupy mięśniowe.
Zdaniem Weidera, jest to za małe obciążenie. Radzi on, aby początkujący stosowali 12 ćwiczeń, ale każde z nich wykonywali w 2-4seriach, gdyż tylko tego rodzaju stres pobudza mięsnie do wzrostu. <---tu bym się mocno zgodzila z panem weiderem tym od magicznej 6 weiderowskiej
3. ZASADA IZOLACJI MIĘŚNI. Przy każdym niemal ćwiczeniu mięsnie mogą pracować łącznie(kilka jednocześnie) albo w pełnej izolacji. W praktyce jednak każdy ćwiczony w danym ruchu mięsnień w mniejszym lub większym stopniu wspomagany jest przez inne. Prawie pełną separacje danego mięsnia można uzyskać przez stosowanie odpowiednich ćwiczeń i pozycji.
4. ZASADA KONFUZJI MIĘŚNI. Jednostajny trening, stałe obciążenia przyczyniają się do tego, że mięśnie, ścięgna i stawy dość szybko przystosowują się do tych obciążeń, a wzrost masy mięsniowej zostaje zahamowany. Dlatego konieczne jest częste różnicowanie treningu przez zmianę ciężarów, liczby serii, pozycji podczas wykonywania ćwiczeń, aby mięsnie atakować ciągle nowymi bodźcami.
Trening aerobowy, jego intensywność i efektywność można (wskazane jest) wspomagać treningiem siłowym (beztlenowym-anaerobowym).
Czemu silowy?? Dla nas grubaskow:
- pobudza on wydzielanie hormonów przyspieszających rozpad tkanki tłuszczowej (hormon wzrostu, testosteron) oraz adrenaliny i noradrenaliny,
- poteguje proces zmiany stosunku masy mięśniowej do tłuszczowej ,
- im większa masa mięsniowa-tym intensywniejszy proces spalania tłuszczu.
Jak cwiczyc??
przerwy i cyliczność: najlepiej ćwiczyć 3 razy w tygodniu, co drugi dzień, (pon, śr, pt lub wt, czw, so) w przypadku ćwiczeń siłowych - pozwoli to miesniom na regeneracje i nadbudowe zerwanych sciegnek (a tylko to je zwieksza);
rozgrzewka: zawsze należy zaczynać od 10-cio minutowej rozgrzewki;
czas treningu: w zależności od liczby obwodów, wynosi od 20 do 40 minut (bez rozgrzewki),
wykonywanie ćwiczeń: wszystkie ćwiczenia powinno wykonywać się w dość szybkim tempie w 15 powtórzeniach,
progresja: zaczynamy zwykle od 1-2 obwodów (1-2 tydzień), a dochodzimy do 3 obwodów (3-4 tydzien) i 4 obwodów (5-6 tydzień) w czasie jednego treningu.
zakończenie: zawsze konczyc w polowie, a nie urywac z nienacka. Na koncu najlepiej miesnie rozciagnac. Widujecie panow typu "karkowy" co nie moga odwrocic glowy takmaja przeladowane karki, ano brak rozciagnia sie klania.
Aeroby oczywiście codziennie.
Po każdym obwodzie przerwa wypoczynkowa 2 minuty.
OBWÓD: wykonanie pełnego zestawu poszczególnych ćwiczeń z 30 sekundowymi przerwami pomiędzy nimi.
Najlepiej zminiac cwiczenia dla poszczegolnych partii miesni co 6 tygodni.
Najwazniejsza dla nas jest chyba zasada 4.
Nie ma co cwiczyc ciagle to samo i tak samo, zwiekszajac ewentualnie ilosc powtorzen skoro można zwiekszyc obciazenie, mniej czasu, a efekt zdaje się ze lepszy będzie.
Wazny tez jest wydatek energetyczny. Optymalnie jest zaczynac od duzych grup miesniowych, a konczyc na pojedynczym np. zamiast zaczynac od brzuszkow, czy tez miesni naramiennych i tracic cala energie na nie (cwiczenie wyizolowanych miesni zuzywa wiecej energii) robic je na koncu. To podwojna oszczednosc, bo i energii i „praca” nad miesniem podwojna.
autor: gagaa_
format: surowa